Posuđeno

FOTO: Studenti zeničkog Pravnog fakulteta u posjeti Hagu – Među najboljim mladim pravnicima u svijetu

Fotografija za uspomenu ispred Međunarodnog krivičnog suda
Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

FOTO: Studenti zeničkog Pravnog fakulteta u posjeti Hagu – Među najboljim mladim pravnicima u svijetu  – Tim Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici na ICC Moot Court takmičenju iz međunarodnog krivičnog prava koje je održano u Haagu (Kraljevina Holandija), svjetskom gradu pravde i diplomatskom centru, predstavljao je Bosnu i Hercegovinu

Radi se najvećem takmičenju iz područja međunarodnoga  krivičnoga prava u svijetu, a zeničkom fakultetu bilo je ovo treće uzastopno učešće, kao jedinom Pravnom fakultetu iz naše zemlje koji je ikada učestvovao na ovom renomiranom takmičenju

Poznate su Haške konvencije početkom 20. vijeka, tačnije iz 1907.godine. Ovo mjesto je više od stotinu godina centar prava. Haag danas pokušava biti centar svjetske pravde. Tu su svi međunarodni sudovi – Međunarodni sud pravde ICC, Stalni krivični sud ICNC, dosta ad-hock sudova kao štop je Sud za Siera Leone, Sud za Ruandu, Sud za bivšu Jugoslaviju…

Grupa studenata treće i četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici boravila je nedavno u Haagu (Holandija), svjetskom gradu pravde i diplomatskom centru, gdje je njihova ekipa predstavljala Bosnu i Hercegovinu na ICC Moot Court takmičenju iz međunarodnog krivičnog prava na stalnome Međunarodnom krivičnom sudu. Radi se najvećem takmičenju iz područja međunarodnoga krivičnoga prava u svijetu, a zeničkom fakultetu bilo je ovo drugo uzastopno učešće, kao jedinom Pravnom fakultetu iz naše zemlje koji je ikada učestvovao na ovom renomiranom takmičenju.

Ekipa je pokazala da spada u red najboljih mladih pravnika svijeta. Nijanse su odlučivale o tome ko će se plasirati u četvrtfinale u konkurenciji 62 tima iz svih krajeva svijeta. Nakon borbi protiv studenata prava iz Luksemburga, Estonije, Belgije i Jordana, plasirali su se u grupu sa Indonezijom, Hrvatskom, Njemačkom i Gruzijom. Dalje je mogla samo jedna ekipa…

Iz regije su osim Pravnog fakulteta iz Zenice je, učestvovali studenti pravnih fakultreta iz Zagreba i Novog Sada. Jedini je pravni fakultet iz naše zemlje koji je ostvario pravo na učešće na samom takmičenju.  Takmičenje se sastoji iz tri kruga po dva meča/suđenja na engleskom jeziku – svaki tim ima šest mečeva s različitim univerzitetima.

Pokrovitelj takmičenja je Grotius centar za međunarodne pravne studije Leiden Univerziteta, uz podršku Međunarodnog krivičnog suda. Riječ je o nadmetanju na koje se pozivaju prestižni pravni fakulteti iz cijelog svijeta, a ponajviše oni koji imaju prepoznatljivu tradiciju moot court modela takmičenja u simuliranom suđenju. Pravni fakultet UNZE bio je državni prvak u međunarodnom medijskom pravu za godinu 2013., državni prvak u evropskim ljudskim pravima za 2014., te drugi u BiH u oblasti krivičnog prava za 2013. i 2014., odnosno treći u 2015. godini.

Tim PF UNZE čine mentori: doc. dr. sc. Nezir Pivić (zamjenik ministra pravde BiH koji je inače profesor PF UNZE i dr. sc. Enis Omerović, te pet studenata: Azem Ahmić (III godina), Amina Pivić (IV godina), Adi Delić (master student), Mirza Imamović (III godina) i Nataša Bilić (IV godina). U Haag su putovali još: Spahija Kozlić, Dževad Drino, Halid Kurtović, Maša Alijević i Aida Mulalić (profesori), Jasmin Duvnjak (predsjedavajući Skupštine Zeničko-dobojskog kantona), i studenti Semir Mujezinović, Ajna Mahmić, Surea Begić, Medina Planinčić, Azra Bešlagić, Dino Saletović, Lejla Ridžalović, Dženita Mameleđija, Merima Haćimić, Ajša Hećimović, Vehid Veispahić, Amra Smajić, Amila Heralić, Medisa Muminović, Faruk Begić – Junior, Lejla Bošnjak, Almin Čančar, Sumeja Čehić, Ajla Smaka, Suljo  Kalbić, Dejan Božić, Ana Glišić, Emina Silajdžić, Amar Delić, Dženana Kučević, Hermina Makarević,  Aida Imamović, Đana Spahić, Anis Maličbegović, Đemila Mujić, Emnijeta Ahmetović, Amina Dizdarević, Pavao Češljić, Dinka Čizmić, Samra Tutnjić, Zakir Mandžuka, Šejla Begić, Dino Bašić, Mirza Džaferović, Lejla Softić, Selma Mujić, Maja Cogo, Amela Spahić i Vanja Bobić. Da sve prođe kako treba u vožnji pobrinuli su se Vahidin Kovačević i Muriz Ćatić, profesionalni vozači Prevoza putnika Zavidovići i turističke agencije Almy Zenica. 

– Jako smo ponosni što smo treću godinu zaredom učesnici jednoga takvoga takmičenja za studente pravnih fakulteta iz cijelog svijeta i zaista smo ponosni da smo jedan od tri fakulteta iz regije, uz zagrebački i novosadski, koji ima tu tradiciju učestvovanja na ovom reprezentativnom takmičenju. To je klasični Moot Court koncept simulacije suđenja pred sudskim vijećem. Postupak se sastoji iz dvije faze, pismene i usmene. Pismena je završena krajem februara slanjem podnesaka, a od početka marta do sredine maja, pripremali smo se za usmena izlaganja i usmenu raspravu. Nažalost, nismo uspjeli proći u četvrtfinale. Zadovoljni smo plasmanom. Vidjećemo koje mjesto smo zauzeli u ukupnom poredku, jer se ocjene dobijaju po povratku. Bitno je održati kontinuitet, a učimo na vlastitim greškama i nadam se da će sljedeće godine biti bolje, kazao je Enis Omerović,akademski trener ekipe PF UNZE.

Omerović je svakako jedan je od najzaslužnijih za dobre rezultate na moot court takmičenjima. Još kao student III godine na Pravnome fakultetu u Sarajevu bio je član tima koji je osvojio prvo mjesto u državi na moot court takmičenju iz evropskih ljudskih prava i krivičnog prava. Kasnije je dvije godine zaredom bio u ulozi sudije na Balkan Case Challengeu, a dolaskom na Pravni fakultet u Zenici okušao se i u trenerskoj ulozi. Sada je akademski trener studenata PF UNZE.


Na pitanje koliko ovakva takmičenja mogu pomoći studentima, Omerović nam je odgovorio da mogu pomoći mnogo u njihovom profiliranju, postizanju veće konkurentnosti, jačanju njihova samopouzdanja, te vještina govorništva i istraživanja. Studenti se uče kako istražiti problemsko pitanje, gdje pronaći odgovore, kako formulirati argumente, kako logički slijediti argumentacijsku liniju, kako biti dosljedan i konzistentan u odgovorima na sudijska pitanja na usmenim raspravama.

Amina Pivić, studentica 4. godine PF UNZE je rekla da je ovo bilo predivno iskustvo za nju, ali i njene kolege, pogotovo što pravnici iz BiH nemaju toliko prilika da se druže sa pravnicima iz drugih zemalja, sa ljudima koji su profesionalci u svojim oblastima.

– Bili smo učesnici na takmičenju sa mladim pravnicima iz 61 zemlje svijeta, pred Međunarodnim sudom pravde iz međunarodnog krivičnog prava. Imali smo simulatciju suđenja, slučaj u kojem smo trebali da branimo prava žrtava, da budemo tužitelji, ali i da budemo advokati gdje smo branili osumnjičenog. To je iskustvo koje svaki pravnik treba da ima. Naravno, ovo će dobro doći svima nama jer ćemo proširiti svoje vidike, jer smo vidjelči kako to treba da izgleda, objasnila je Amina Pivić.

Nataša Bilić, studentica 4. godine PF UNZE je pojasnila da su je najviše dojmili iskusni pravnici koji su bili u ulozi sudija na takmičenju.

– U biti, vidjeli smo kako oni shvataju sam pojam prava i pravnika. Isto tako, kolege iz drugih zemalja su učestvovali, a mi smo prvi puta imali priliku da vidimo takmičare iz Latinske Amerike, Azije, Afrike… Upoznali smo mnogo prijatelja iz Kine, Kenije…, kazala je Nataša Bilić.

I Amina i Nataša su ustvrdile da je svaki grad u Holandiji dosta uređeniji od gradova u našoj zemlji, da im je sistem dosta bolji, te da je Univerzitet na kojem se takmičenje održavalo posebno uređen za studente, da je to nešto što kod nas u Bih studenti još uvijek nemaju.

Studenti su posjetili Stalni arbitražni sud u Palati mira, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju gdje su razgovarali sa glavnim tužiocem Haškog tribunala Serge Brammertzom i portparolom Tribunala u Hagu Nenadom Golčevskim ali i prisustvovali ponovljenom suđenju bivšim šefovima Državne bezbjednosti Srbije, Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, te Ambasadu BiH u Haagu gdje je za njih prijem priredila ambasadorica Mirsada Čolaković sa saradnicima. Posjetili su i holandsku prijestonicu Amsterdam, grad sa najviše stanovnika u zemlji lala.

– Mislim da je ovo jedna tradicija koja se treba sačuvati, jer studenti imaju priliku da dođu i upoznaju se sa drugom kulturom, mentalitetom i drugim načinom školovanja. Sretna sam da vidim ovakvu jednu grupu pametnih, mladih i obrazovanih ljudi koji, sigurna sam, u Bosni i Hercegovini će obavljati važne funkcije, naći svoje mjesto i učiniti našu zemlju boljom, naprednijom i savršenijom, kazala je ambasadorica Mirsada Čolaković.

Osim nje u Ambasadi BiH u Holandiji su Mile Nikolić, ministar – savjetnik, njen zamjenik, Dragan Mihaljević, prvi sekretar Ambasade koji vodi konzularne, bilateralne i druge poslove u Ambasadi, Nedžad Ćosović koji obavlja poslove security i vozača, i Dženan Begović, tehnički sekretar Ambasade. Ambasada pokriva Portugal, Međunarodnu agenciju za hemijsko razoružanje kao i sve sudove u Haagu.

– Studijsko putovanje u Haag je za 60-tak studenata PF UNZE bilo je korisno zbog njegovog edukacijskog znacaja. Studenti su se tokom dvodnevnog boravka na Haškom tribunalu upoznali s njegovim radom, specificnostima ali i činjenicom da se tribunal zatvara krajem 2017. godine. No, sa radom ce nastaviti Rezidualni mehanizam koji će voditi eventualne žalbene postupke. Studenti su također posjetili Medunarodni sud pravde čije je sjedište u Palati mira u Hagu. Osim edukacijskog dijela, putovanje je imalo i zabavni sadržaj koji je započeo posjetom Amsterdamu, zatim posjetom prelijepoj plaži Scheveningen u Hagu i panoramskim obilaskom Frankfurta autobusom pri povratku u BiH. Za PF putovanje je izuzetno značajno jer već po treći put naši studenti borave u Hagu, prijestolnici evropskog pravosuđa kao što to čine i studenti iz cijelog svijeta. PF je ponosan što svojim studentima omogućava viši nivo edukacije na ovaj način ali i nezaboravne momente druženja na ekskurziji u Kraljevini Holandiji, istakla je doc.dr. Maša Alijević, prodekan PF UNZE za NIR i međunarodnu saradnju.

Doc. dr. Aida Mulalić, koordinatorica za I i II ciklus studija na zeničkom Pravnom fakultetu je naglasila da je posjeta studenata Haagu veliki uspjeh PF UNZE koji koristi i ovoj visokoškolskoj ustanovi ali i samim studentima koji su posjetili najznačajnije pravosudne institucije u Hagu. Na Haškom tribunalu su studenti saznali o nastanku, radu, najvažnijim slučajevima vezane za najteža krivična djela, a studenti su bogatiji za jedno ogromno iskustvo.

Ovo je treća studijska posjeta ovakvoga tipa za Pravni fakultet iz Zenice. Osim njih u 24 godine postojanja Tribunala u Haagu bile su još svega dvije organizovane posjete studenata pravnih fakulteta iz naše zemlje. Studenti Prava iz Sarajeva dolazili su tu 1996., a studenti Prava iz Tuzle 2014. godine. Za mjesto koje organizovano svake godine posjeti više od 8.000 studenata iz cijelog svijeta, pet posjeta iz BiH za 24 godine je malo. Premalo.

– Imali smo priliku postavljati pitanja i glavnom tužiocu Brammertzu ali i ostalima sa kojima smo razgovarali u Haškom tribunalu. Sudjelovali smo u raspravi sa sudijama suda, kao I sa ljudima koji rade na ICTY. Došli smo do novih saznanja , da pitamo šta nam nije jasno. S druge strane imali smo I dobra predavanja gdje nam je objašnjeno šta je bit ovih sudova, kazao je Amar Delić iz Zenice, student treće godine PF UNZE.

Anis Maličbegović iz Zavidovića, student četvrte godine PF UNZE, je rekao da je ovo putovanje za sve pravnike od velikog značaja, jer su imali priliku upoznati se sa radom Tribunala koji je posebno značajan za BiH, prvenstveno iz političkih razloga.

– Nadam se da će Pravni tribunal nastaviti sa ovakvim posjetama Haagu, svjetskom gradu pravde, da će se nastaviti ova tradicija. Za Haag mogu reći da se čini kao jedan lijepi grad za porodični život. Bili smo smješteni u Scheweningenu gdje je mirno, gdje ima šume, plaža, more, saobraćaj vrhunski organizovan…, istakao je Maličbegović.

Jedan od heroja mimo sudnice bio je Travničanin Suljo Kalbić, student treće godine PF UNZE koji se u dva navrata okupao u moru u Haagu. Okupao se, dakle, u po mjeseca maja u Sjevernom moru, jednom u noćnim a drugi put u jutarnjim satima, i preživio. Odvažni Suljo je ovim stekao simpatije kod svih studenata na Fakultetu, posebno kod pripadnica ljepšeg spola.

Studenti nisu krili oduševljenje onim što su vidjeli. Svi odreda hvalili su menadžment Fakulteta, svoje profesore, ljude koji su im bili na usluzi za vrijeme boravka u Holandiji. A što se tiče Haaga on je nešto potpuno drugačije od onoga što običan čovjek može i zamisliti. Svjetsko mjesto pravde je sve samo ne obično, tmurno i dosadno mjesto. Mjesto u kojem radi 30.000 diplomata nudi puno toga što nema veze sa pravom i pravdom, uštogoljenim ljudima koji ne znaju šta će od sebe, mjestima bez duše. Tamo, istina vlada sistem, ljudi znaju da žive, da uživaju, ali i privređuju. Tamo je i jedna od najljepših plaža u Evropi koja krasi ovo mjesto.

Piše: MIRZA DAJIĆ/Oslobođenje



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

Zadnje objavljeno