VIDEO+FOTO: EP u košarci (U18) – BIH bolja i od Litvanije

VIDEO+FOTO: EP u košarci (U18) – BIH bolja i od Litvanije – Košarkaši U18 reprezentacije BIH pobjedili su vršnjake iz Litvanije u drugoj utakmici grupnog takmičenja na Evropskom košarkaškom prvenstvu, koje se od 16. do 22. decembra održava u turskom Samsunu.

BiH – Litvanija 79:70

Juniorska (U-18) košarkaška reprezentacija BiH na Evropskom prvenstvu u turskom Samsunu danas je igrala protiv favorizovane ekipe Litvanije. Ostvarena je velika pobjeda nad favorizovanom ekipom Litvanije.

Rezultat: BiH – Litvanija  79:70 (19:15), (19:17), (16:20), (25:18);

Sastav naše ekipe i strijelci:

BiH: Nikola Marić 9, Darko Talić 19, Boško Bojović, Nemanja  Nikolić, Amar Gegić 13, Emir Čerkezović 6, Sani Čampara 1, Džanan Musa 17, Sandro Antunović 5,  Mateo Zovko 9, Dino Kobić. (Selektor Josip Pandža, pomoćnici Boris Jokanović i Enes Numanović);

U prvoj dionici imali smo i šest poena prednosti (14:8), ali su Litvanci stigli di izjednačenja na 15:15. Ipak, na kraju dionice je 19:15 za BiH. Drugu dionicu naši otvaraju fenomenalno sa serijom od 10:0 za rezultat 29:15.  Slijedi serija od 14:2 i najveća prednost (+16) za naše momke i rezultat 33:17. Do kraja druge dionice Litvanci se konsoliduju i smanjuju našu prednost na + 6 poena za 38:32, što je i rezultat prvog poluvremena. Većim dijelom druge četvrtine imali smo dvocifrenu i sigurnu prednost. Bez obzira na to, možemo biti zadovoljni igrom naših juniora u prvom poluvremenu protiv ekipe Litvanije, jednog od kandidata za zlatnu medalju na ovom prvenstvu.

U trećoj dionici viđena je velika borba i ovu dionicu Litvanci su riješili u svoju korist sa 16:20. Na tri minute do kraja treće dionice Litvanci imaju vođstvo od 47:48, ali su naši u finišu dionice ipak poveli sa 54:52, što je i rezultat nakon tri dionice utakmice.

U zadnjoj dionici naši momci su stalno održavali i povećavali prednost, koja je u jednom trenutku iznosila + 12 poena na 3,40 minuta do kraja (68:56). Do kraja utakmice Litvanci su pokušavali da se približe, ali su naši rutinskom igrom čuvali prednost za konačnih + 9 poena i veliku pobjedu (79:70).

Nakon ove velike pobjede gotovo je izvjesno da smo obezbjedili plasman za narednu rundu takmičenja.

Najefikasniji u našoj ekipi bio je Darko Talić sa 19 poena, za njim Džanan Musa sa 17 poena i 9 skokova, te Emar Gegić 13 poena. Kod Litvanaca najefikasniji Sedekerskis sa 25 poena.

Bosna i Hercegovina  na prvenstvu Evrope nastupa u grupi C, zajedno s Litvanijom, Latvijom i Izraelom,

Narednu utakmicu naša selekcija igra u nedjelju protiv Latvije u 18,45 sati u trećem kolu.