Zenica

Na današnji dan je formirana Sedma muslimanska brigada Trećeg korpusa ARBiH

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Na današnji dan 1992. godine, naredbom tadašnjeg predsjednika Predsjedništva RBiH, rahmetli Alije Izetbegovića, formirana je 7. muslimanska viteška oslobodilačka brigada koja je, između ostalog, u okviru svojih dejstava djelovala i van 3. korpusa, čiji je bila dio, a sve u duhu naredbe komande korpusa. Danas udruženje, kao i jedinica Oružanih snaga BiH koja baštini sjećanje, obilježavaju Dan Sedme, o čemu ćemo pisati tokom dana, sa lica mjesta.

Doprinos 7. muslimanske viteške oslobodilačke brigade u odbrambeno-oslobodilačkom ratu je duboko uklesan u stvaranju naše države. Uklesan je u historiju Bosne i Hercegovine. Spremnost i odlučnost boraca da svoje živote daju za odbranu države i opstanak bošnjačkog naroda je herojski čin koji nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti. Početkom agresije na RBiH, kako je jačao otpor i formirale se razne jedinice ukrupnjene i ustrojene u Armiju tako su širom srednje Bosne formirane manje jedinice sa muslimanskim predznakom nazvane Muslimanske oružane snage ili MOS, tako je početak bio u Travniku zatim Zenici, Radinovićima, Varešu, Kaknju, Bugojnu, Busovači i Visokom.

Odlukom Načelnika štaba Vrhovne komande Sefera Halilovića Sedma muslimanska brigada formirana je 17. novembra 1992. godine, sjedište jedinice bilo je u Zenici, prvu Komandu činili su emir brigade prof. Mahmut Karalić, komandant Asim Koričić, Načelnik štaba Amir Kubura, pomoćnik komandanta za logistiku Halil Brzina, pomoćnik komandanta za moral Ahmed Adilović, komandant prvog bataljona u Travniku Ahmed Zubača te komandant drugog bataljona u Zenici Šerif Patković, mimo ovih nabrojanih prema islamskim načelima na kojima je jedinica bila postavljena Sedmom je upravljalo tijelo koje se zvalo Šura i to tijelo činili su Mahmut Karalić, Halil ef. Mehtić, Halil Brzina, Šefik ef. Beganović, Ahmed ef. Adilović i Sulejman ef. Čeliković.

Ova godina stasanja Sedme bila je zaista bogata kako na vojničkom ustrojavanju tako i na duhovnom uzdizanju, za sve pripadnike koji su pristupali Sedmoj uz vojničku obuku organizirana je i vjerska pouka koju su vodili Imami koji su bili angažovani u Sedmoj. Zasluge Sedme su bile ogromne, stoga je i popularnost rasla i sve više pripadnika je pristupalo Sedmoj. To je stalno tražilo i organizacijske promjene i formiranje novih rodova jedinice a i kadrovskih pomjeranja tako je ovaj prvobitni sastav već nakon godinu dana izgledao sasvim drugačije.

Odlukom Predsjedništva RBiH, od 11. maja 1995. godine ova brigada nosi počasni naziv “viteška”. Kroz brigadu je prošlo 6.380 boraca iz 60 općina BiH, od kojih je 351 dalo život za domovinu, a zabilježeno je i 1.200 teških i 1.800 lakših ranjavanja tokom dejstava. Trideset dva borca Sedme su dobitnici najvećeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan. Komandanti su bili Asim Koričić, Amir Kubura, Šerif Patković i Halil Brzina.

 



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

Zadnje objavljeno