Poraz košarkašica Čelika u Trebinju, odluka za polufinale u Zenici

U drugoj utakmici četvrtfinala play offa za prvaka BiH za sezonu 2023/2024, košarkašice Čelika su bile večeras, 17.4.2024.godine, na gostovanju kod ekipe ŽKK „Leotar 03“ u Trebinju, SD „Miloš Srdić“, početak u 20 sati.

U susretu između domaće ekipe ŽKK “Leotar 03“ i KŽK Čelik BH Telecom, pobjedu su ostvarile domaće košarkašice Leotara i tako će u majstorici u Zenici biti odlučen putnik u polufnale play offa.

Konačan rezultat i rezultati po četvrtinama:

ŽKK „Leotar 03“  – KŽK Čelik BH Telecom  73:68  (11:12), (21:18), (21:18), (20:20);

Sastav ekipe Čelika, poeni, najviše skokova:

Amna Isaković (cap) 5, Sanja Radulović  2, Marina Ristić 9, Ajla Selimović 19 p.+ 16 skokova, Berina Mustafica 23 p,+ 11 skokova, Ema Mačkić 5, Lamija Talić, Emina Zukić, Emana Pašalić, Zerina Kadić 5. (Glavni trener Aida Kalušić, pom.trener Nedim Šišić);

Najefikasnije u ekipi Čelika bile Berina Mustafica sa 23 i Ajla Selimović 19 poena

Najviše poena za Leotar postigle Milica Daković 19, Jovana Milaković 18 i Ksenija Kuzmanović 15 poena.

Kroz prvu četvrtinu ekipe se smjenjuju u vođstvu, kao i većim dijelom druge četvrtine. Prvu četvtinu dobio je Čelik sa 11:12. U finišu druge četvrtine domaće stiču prednost od tri poena, pa je na poluvremenu 32:30 za Leotar. Treću četvrtinu puno bolje su odigrale domaće košarkašice, imaju prednost i do 7 poena (44:37), pa je na kraju tri četvrtine utakmice pet poena prednosti za domaće, 53:48.

Na kraju utakmice ostala je prednost Leotara od pet poena na kraju 3.četvtine, jer je posljednja četvrtina završena neriješeno, 20:20. Konačan rezultat glasi 73:68 za ekipu „Leotar 03“.

Prema podacima iz statistike, Čelik je imao samo dvije raspoložene košarkašice i to sa double-double učinkom i to Berina Mustafica sa 23 poena, 11 skokova, indeks korisnosti 27, te Ajla Selimović sa 19 poena, 16 skokova, indeks korisnosti 24.

Što se tiče završnice za prvaka BiH u ženskoj konkurenciji, četvrtfinalna i polufinalna serija igra se na dvije dobijene utakmice, dok je finale planirano na tri dobijene utakmice.

Sistem takmičenja je takav da su dvije prvoplasirane ekipe ligaškog dijela takmičenja ostvarile direktan plasman u polufinale i imaju prednost domaćeg terena. To su ekipe Orlovi iz Banja Luke  i Lavovi iz Brčkog.

Pobjednik duela Čelik / „Leotar 03“ Trebinje, nakon majstorice u Zenici, ide na ekipu Orlovi iz Banja Luke, ekipe bez poraza u ligaškom dijelu takmičenja, dok je pobjednik duela Jumper Taurus / „Zrinjski 2010“, ekipa Jumpera, i oni idu u polufinalu na ekipu Lavovi iz Brčkog.