Održano 14.Kantonalno kadetsko i juniorsko prvenstvo ŠSZDK

Održano 14.Kantonalno kadetsko i juniorsko prvenstvo ŠSZDK – Najviše titula prvaka za ŠK Čelik Zenica

14. Kantonalno kadetsko i juniorsko prvenstvo ŠSZDK održano je u restoranu „Tapas“ (staro pozorište) u Zenici, dana 23.3. 2019. godine. Tehnički organizatori prvenstva su bili ŠSZDK i ŠK Čelik Zenica.

Učestvovala su 62 takmičara, 46 u muškoj i 16 u ženskoj konkurenciji.

Pobjednici po kategorijama (u zagradi broj učesnika u toj kategoriji):

M -8 (6)–Madžid Smajić (ŠD Tešanj), 2.Daris Osmanhodžić (ŠK Čelik), 3.Davud Kadrić (ŠK Čelik);

M-10 (6)–Rayan Kapetanović (ŠK Čelik), 2.Orhan Bečić (ŠK Čelik),, 3.Tarik Hadžimejlić (ŠK Čelik);

M-12 (7)–Zinedin Ibrahimagić (ŠK Čelik), 3.Nidal Tabak (ŠK Čelik);

M-14 (9)–Edvin Bešlić (ŠK Čelik);

M-16 (8)–Harun Mahalbašić (ŠK Čelik);

M-18 (8)–Nedim Šestić (ŠK Čelik), Evel Karalić (ŠK Čelik), Orhan Mehić (ŠK Čelik);

M-20 (2)–Dino Marković (ŠK Čelik);

Ž –8 (3)–Zara Ibrahimagić (ŠK Čelik);

Ž-10 (1)–Lorena Čerkez (ŠK Čelik);

Ž-12 (3)–Lamia Osmančević (OŠ Skender Kulenović Zenica), 3.mj. Gabrijela Kustura (KŠC Zenica);

Ž-14 (4)–Emira Omerbašić (ŠD Tešanj), 2.mj. Merjem Džambo (ŠK Čelik);

Ž-16 (3)–Adna Agičević (ŠK Napredak), 2.mj. Dajana Ramljak (ŠK Napredak);

Ž-18 (1)–Adna Husika (ŠK Visoko);

Ž-20 (1)–Ilma Husika (ŠK Visoko);

Najviše titula prvaka ŠSZDK osvojili su omladinci – šahisti ŠK Čelik, osam titula prvaka ZDK, te su osvojili i po četiri druga i treća mjesta na prvenstvu.

Najuspješniji igrači u muškim konkurencijama su Edvin BEŠLIĆ sa 8 (8) poena i RAYAN Kapetanović sa 5 (5) poena, oba iz ŠK „ČELIK“ Zenica (u zagradama broj odigranih partija), a u ženskoj konkurenciji Emira OMERBAŠIĆ 6 (6) iz ŠD „TEŠANJ“ Tešanj.

Direktor prvenstva bio je Vedad Šestić, predsjednik Upravnog odbora ŠSZDK, glavni sudija Muhamed Kadić, KA, sudija i web-operater Belmir Miskić, NA. Pomoćne sudije: Zvonko Radović, NA, Goran Trkulja, IM, Vedad Šestić i Mladen Davidović. Igralo se po Bergerovom sistemu od 5-8 kola, a do 4 igrača igralo se dvokružno.

Tri prvoplasirana igrača u svim kategorijama osvojili su medalje i diplome (zlatna, srebrena i bronzana) i stekli su pravo nastupa na 25. Kadetskom i juniorskom prvenstvu ŠSFBiH, koje  će se održati u Kulen Vakufu od 11.-14. aprila 2019. godine.

Tekst i foto galerija: E.Imamović