Ništa od finalnog kruga: BIH poražena od Hrvatske

Četvrti dan EP za košarkaše U20 – A divizija. Poraz bh. košarkaša od Hrvatske – Ništa od plasmana u finalni dio.  Hrvatska – BiH 77:61 – Četvrtog dana Evropskog prvenstva A divizije za košarkaše do 20 godina koje se igra u Italiji, naša selekcija, koja je debitant na ovom takmičenju u diviziji A, igrala je zadnju utakmicu grupne faze takmičenja protiv ekipe Hrvatske. Završeno je pobjedom Hrvatske. Rezultat: Hrvatska – BiH 77:61 (18:16), (17:19), (24:11), (18:15);

Nakon tri kola naša selekcija je imala jednu pobjedu i dva poraza i danas je igrala odlučujuću utakmicu za plasman među prve tri ekipe u grupi za prolazak u drugi-finalni krug takmičenja. Reprezentacija Hrvatske doživjela je dva poraza, a pored ovog meča sa BiH preostaje joj još utakmica protiv Belgije.
Hrvatska otvara utakmicu serijom od 8:0. Naši se slabo snalaze u prvim minutama, pa je vođstvo Hrvatske i + 11 poena (16:5). U zadnjim minutama prve dionice naši smanjuju na – 2 poena zaostatka (18:16), što je i rezultat prve dionice.
Na početku druge dionice naši prelaze u vođstvo trojkom Adija Zahiragića, ali su Hrvati sa tri uzastopne trojke ponovo otišli na + 10 poena (31:21), koje su držali nekoliko minuta. Slično kao i u prvoj dionici finiš pripada bh. momcima, koji uspjevaju da poravnaju do odmora na 35:35. Druga dionica je 19:19 za BiH.
U trećoj dionici bolje se snalaze Hrvati i ovu dionicu dobivaju sa 24:11, što na kraju dionice iznosi + 13 poena za Hrvatsku i to je najveće vođstvo do sada (59:46).
Zadnja dionica donosi još superiorniju igru Hrvatske u kojoj je ostvarena i najveća prednost na utakmici od + 20 poena (72:52). U finišu utakmice bh.momci samo ublažuju poraz na -16 poena za konačnih 77:61 za reprezentaciju Hrvatske, koja ovom pobjedom stiče šanse za prolaz u drugi krug ako pobjedi Belgiju u zadnjem kolu u kojem je bh. slobodna. Ekipa Hrvatske je ostvarila prednost u trojkama (12:4) i skokovima (49:40).
Reprezentacija BiH je lošom partijom doživjela poraz, te će se boriti za opstanak u A diviziji u nastavku prvenstva (plasman od 13.-20.mjesta).
Najefikasniji u našem timu bio je Imran Polutak sa double-double učinkom od 19 poena i 12 skokova. Nedim Buza je dodao, takođe, 19 poena, 9 skokova i 3 asistencije.
U Hrvatskoj ekipi nezadrživ je bio Tomislav Gabrić sa 29 poena i 9 skokova.

Donosimo sastav naše ekipe, poeni, skokovi i asistencije (selektor Dragoljub Vidačić):

Petak, 10.07. Hrvatska – BiH 77:61
Već smo ranije objavili da prvenstvo traje od 07.do 19. jula 2015.godine. Na prvenstvu učestvuje 20 reprezentacija svrstanih u 4 grupe.
Reprezentacija BiH se nalazi u A grupi zajedno sa ekipama Belgije, Italije, Francuske i Hrvatske.
Nakon takmičenja u grupama prvenstvo se nastavlja utakmicama za plasman, a sedam ekipa napušta A diviziju.