Sedam od sedam: košarkašice bolje i od Rumunjki

Sedmi dan EP za košarkašice U20 – B divizija.
Sedma pobjeda bh. košarkašica na prvenstvu – Potvrđen plasman u A diviziju.
BiH – Rumunija 86:47 (+39)

U sedmom kolu Evropskog prvenstva B divizije za košarkašice do 20 godina, koje se igra u Podgorici u Sportskom centru „Morača”, sastale su se ekipe Rumunije, koja ima skor pobjeda i poraza 1/5 i Bosne i Hercegovine sa skorom 6/0.
Završeno je, očekivanom, novom visokom pobjedom Bosne i Hercegovine.
Rezultat: BiH – Rumunija 86:47 (18:10), (23:5), (18:13), (27:19);

Donosimo sastave i poene:
Bosna i Hercegovina: Jusupović 3, Anđela Delić 6, Babić 6, Nikolina Delić 4, Gajić 27, Alagić 6, Ćorović 2, Kovačević 2, Omerbašić 2, Brčaninović 8, Marković 11, Džebo 9;
Rumunija: Maxim 14, Kelemen, Sfarlea 2, Kokovay 2, Chitanu 3, Kirberg 6, Neagu, Magurean 3, Lovasz, Negoescu 5, Lenart 8, Molnar 4;

Ženska reprezentacija do dvadeset godina je upisala novu pobjedu, ovaj put protiv Rumunije. Konačan rezultat je glasio 86:47 za našu reprezentaciju. Ovo je sedma pobjeda u sedam odigranih mečeva.
U proteklih sedam kola BiH je upisala pobjede protiv Grčke, Crne Gore, Švedske, Bugarske, Litvanije, Izraela i Rumunije, te s 14 bodova zauzima prvo mjesto na EP-u B divizije.
Dakle, naša reprezentacija je na pragu osvajanja prvog mjesta i zlatne medalje u B diviziji, nakon što je osiguran plasman u A diviziju u narednoj sezoni (prva tri mjesta vode u A diviziju, nap.a.)
Već od samog početka i vođstva od 6:0 vidjelo se da su naše djevojke puno bolje. Dobili smo prvu dionicu igre rezultatom 18:10, a u drugoj su bile bolje rezultatom 23:5. Na poluvremenu imali smo veliku prednost od 28 poena (43:15).
Izabranice selektorke Mare Lakić su dobile treću četvrtinu rezultatom 18:13 i na ulasku u posljednjih deset minuta su imale veliku prednost od 33 poena.
Do kraja su na rutinski način privele kraju ovaj meč. Najefikasnija igračica u redovima naše reprezentacije je bila Marica Gajić sa novim double-double učinkom od 27 poena, 16 skokova i 5 asistencija. Jovana Marković je dodala 11 poena i imala 7 skokova. Sve su naše košarkašice dobile u prosjeku najmanje po četvrtinu za igru, pa su poeni među ostalima ravnopravni raspoređeni, a interesantno je da su i sve naše košarkašice uspjele postići bar po 2 poena.
Na drugoj strani je najbolju partiju pružila Mihaela Maxim sa 14 poena.

Od zeničkih košarkašica, Nedžla Kovačević provela je u igri oko 25 minuta i postigla 2 poena, imala 7 skokova i 2 asistencije. Anida Ćorović je provela u igri oko 12 minuta, postigla 2 poena, imala po 2 skoka i asistencije.

10.Velika Britanija 0/5 5

Donosimo raspored utakmica bh. reprezentacije, datum, satnicu i postignute rezultate:
Četvrtak, 02.07. BiH – Grčka 79:71
Petak, 03.07. BiH – Crna Gora 96:63
Subota, 04.07. BiH – Švedska 77:46
Ponedjeljak, 06.07. BiH – Bugarska 83:64
Utorak, 07.07. BiH – Litvanija 73:68
Srijeda, 08.07. BiH – Izrael 76:61
Petak, 10.07. BiH – Rumunija 86:47
Subota, 11.07. BiH – Velika Britanija (11,30)