Kadetski tim BIH bolji od Francuza

EP za kadete U16-A divizija-Litvanija 2015. Druga utakmica u drugoj fazi EP. Velika pobjeda naših kadeta nad Francuzima. BiH – Francuska 64:57 – Na Evropskom košarkaškom prvenstvu A divizije za kadete, koje se održava u Kaunasu (Litvanija) od 06. do 16.avgusta 2015. godine, danas je naša selekcija igrala drugu utakmicu u drugoj grupnoj fazi na prvenstvu (grupa F) i to protiv selekcije Francuske. Završeno je velikom pobjedom naše selekcije. Rezultat: BiH – Francuska 64:57 (18:9), (17:14), (15:17), (14:17);

BOSNA I HERCEGOVINA: Đaković, Alikadić, Mutić 6, Janković 2, Barukčija 2, Kočić 2, Sikiraš 13, Čerkezović 4, Čampara 9, Musa 22, Ovčina, Mirković 4. (Trener Josip Pandža);
Nakon jučerašnjeg neočekivanog poraza od Crne Gore u prvom meču drugog kruga, izabranici selektora Josipa Pandže u današnjem susretu zaigrali su mnogo ozbiljnije, te su košarkaškoj velesili, kakva je Francuska, pokazali da zlatna medalja sa Olimpijade mladih (EYOF) s početka ovog mjeseca nije slučajna.
U prvih par minuta utakmice viđena je izjednačena igra, a onda je naša ekipa postepeno počela stvarati prednost do 18:9 za rezultat prve dionice. Druga dionica donosi nastavak dobre igre naših momaka, koji prednost povećavaju i do + 16 poena (30:14) u 7.minuti dionice. Do kraja dionice Francuzi smanjuju našu prednost na – 12 poena (35:23), što je i rezultat na poluvremenu. Drugu dionicu dobili smo sa 17:14.
U trećoj dionici naši momci održavaju vođstvo od 10-13 poena, a dionica završava 15:17 za Francusku, odnosno na kraju treće dionice je prednost bh. selekcije od 10 poena (50:40).
U petoj minuti zadnje dionice je + 15 za naše momke (57:42). Najviše što su Francuzi uspjeli je to da priđu na – 6 poena (63:57), ali naša pobjeda nije bila ugrožena. Do kraja, naši momci su uspješno priveli utakmicu kraju za konačnih + 7 poena (64:57) i veliku pobjedu protiv favorizovanih Francuza.
Ovom pobjedom vratili smo šanse za plasman u četvrtfinale ovog Evropskog prvenstva.
Najefikasniji u redovima našeg tima bio je, ponovo, Džanan Musa sa 22 poena, a imao je 7 skokova i 8 asistencija. Njegoš Sikiraš je dodao 13 poena i 8 skokova.
U ekipi Francuske najefikasniji je bio Yanik Blanc sa 16 poena.

Donosimo rezultate naše reprezentacije u prvoj-grupnoj fazi takmičenja (grupa C):
Četvrtak, 06.avgust 2015.Srbija – BiH 56:76
Petak, 07.avgust 2015. BiH – Italija 77:65
Subota, 08.avgust 2015. Finska – BiH 82:78
Na prvenstvu učestvuje 16 reprezentacija. Nakon takmičenja u grupama A, B, C i D prvenstvo se nastavilo utakmicama za plasman. U finalni dio prošle su tri ekipe iz svake od 4 grupe i formirane su dvije nove grupe sa po 6 ekipa (E i F). U ovoj fazi iz svake grupe prolaze po 4 ekipe i plasiraju se u četvrtfinale. Dalje slijedi polufinale i finale.
Ekipe koje ne prođu prvi krug igraju utakmice za plasman od 9.do 16.mjesta zajedno sa 4 ekipe koje ne prođu drugu rundu finalnog dijela (iz grupa E i F, nap. a.).
U drugoj fazi naša selekcija se nalazi u grupi F zajedno sa sljedećim ekipama: Finska, Srbija, Francuska, Crna Gora i Hrvatska.