U16: BIH-Hrvatska 86:59

EP za kadete U16-A divizija-Litvanija 2015. Treća utakmica u drugoj fazi EP. Pobjeda nad Hrvatskom za četvrtfinale-Hrvatska zaleđena na -27. BiH – Hrvatska 86:59 – Na Evropskom košarkaškom prvenstvu A divizije za kadete (U16), koje se održava u Kaunasu (Litvanija) od 06. do 16.avgusta 2015. godine, danas je naša selekcija igrala treću utakmicu u drugoj grupnoj fazi na prvenstvu (grupa F) i to protiv selekcije Hrvatske. Završeno je ubjedljivom pobjedom naše selekcije.

Rezultat: BiH – Hrvatska 86:59 (22:11), (22:17), (24:13), (18:18);
BOSNA I HERCEGOVINA: Nikola Đaković 2, Adi Alikadić 2, Lazar Mutić 4, Aljoša Janković 10, Amar Barukčija 6, Srđan Kočić 1, Njegoš Sikiraš 12, Emir Čerkezović 4, Sani Čampara 21, Džanan Musa 17, Timur Ovčina 2, Vedran Mirković 5. (Selektor Josip Pandža);

Nakon jučerašnje velike pobjede nad Francuskom, naši kadeti danas su igrali odlučujuću utakmicu sa svojim vršnjacima iz Hrvatske, koji imaju četiri poraza na tabeli grupe F i bez ikakvih šansi za prolazak u četvrtfinale ovog Evropskog prvenstva u Litvaniji.
U prvih nekoliko minuta utakmice dosta izjednačena igra i mala prednost bh. momaka. Drugi dio prve dionice potvrđuje kvalitet bh. ekipe i prednost se postepeno povećava na +11 poena na kraju prve dionice (22:11). Naša selekcija igra dobro i drugu dionicu i prednost je u jednom trenutku iznosila i + 21 poen (41:20). Selektor Pandža u ovoj dionici je dosta rotirao igrače i davao šansu momcima sa manjom minutažom, ali su i oni sačuvali prednost na kraju prvog poluvremena od + 16 poena (44:28). Drugu dionicu dobili smo sa 22:17. U trećoj dionici i najveća prednost, do tada, naših momaka od + 29 poena (66:37) u 27.minuti. Dionica završava sa 24:13 za nas, odnosno na kraju treće dionice je 27 poena prednosti (68:41).
U zadnjoj dionici bilo je neriješeno 18:18 za konačnih + 27 poena (86:59) za bh. momke, koji su ovom pobjedom obezbjedili plasman u četvrtfinale EP U Litvaniji.
Na ovoj utakmici svi naši mladići ulazili su u igru i svi su se upisali u listu strijelaca.
Najefikasniji u redovima našeg tima bio je Sani Čampara sa 21 poenom, a imao je 3 skoka i 6 asistencija. Džanan Musa je dodao 17 i Njegoš Sikiraš 12 poena + 9 skokova.
U ekipi Hrvatske najefikasniji je bio Darko Bajo sa 16 poena, a imao je i 10 skokova.

Danas je završena druga faza na EP u obje grupe. Sutra je na EP slobodan dan, a u petak se igraju četvrtfinalne utakmica i utakmice za plasman od 9.do 16.mjesta.

Donosimo rezultate naše reprezentacije u prvoj-grupnoj fazi takmičenja (grupa C):
Četvrtak, 06.avgust 2015.Srbija – BiH 56:76
Petak, 07.avgust 2015. BiH – Italija 77:65
Subota, 08.avgust 2015. Finska – BiH 82:78
Na prvenstvu učestvuje 16 reprezentacija. Nakon takmičenja u grupama A, B, C i D prvenstvo se nastavilo utakmicama za plasman. U finalni dio prošle su tri ekipe iz svake od 4 grupe i formirane su dvije nove grupe sa po 6 ekipa (E i F). U ovoj fazi iz svake grupe prolaze po 4 ekipe i plasiraju se u četvrtfinale. Dalje slijedi polufinale i finale.
Ekipe koje ne prođu prvi krug igraju utakmice za plasman od 9.do 16.mjesta zajedno sa 4 ekipe koje ne prođu drugu rundu finalnog dijela (iz grupa E i F, nap. a.).
U drugoj fazi naša selekcija se nalazila u grupi F zajedno sa sljedećim ekipama: Finska, Srbija, Francuska, Crna Gora i Hrvatska.