I pored poraza oni su heroji nacije

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine se ubjedljivim porazom oprostila od Svjetskog prvenstva. Zmajevi su poraženi od Rusije i tako su zauzeli 20. mjesto. Oba selektora su izvela kombinovane sastave, a u dosta izjednačenom meču prvo su se bolje snašli Rusi, da bismo mi preuzeli kontrolu sjajnom serijom od 6:1 sredinom prvog dijela, ali Rusi su do kraja prvog poluvremena okrenuli rezultat u svoju korist. U drugom dijelu počelo je pravo rasulo u našoj igri a prednost Rusa se konstantno penjala.

Počelo je golom Rusije Zhitnikov je sjano pogodio za 0:1, a Senjamin Burić je izjednačio na asistenciju Duška Čelice. Nakon isključenja Vranješa i dvije odbrane Burića,u četvrtoj minuti sa 1:2 su poveli Rusi preko Shishkareva, da bi Duško Čelica izjednačio na 2:2. Nakon toga serija Rusa od 2:0, za njihovo vodstvo od 5:3 u šestoj minut. Senjamin Burić je smanjio na 5:4, a Dejan Malinović u osmoj minuti svojim prvim golom donosi izjednačenje na 5:5. U 11. minuti kapiten Rusije Kovalev golom sa sedam metara vodi svoju reprezentaciju na 8:6, a Shishkarev postiže gol za 9:6.

Janković je pogodio za 9:7 u 12. minuti, te iznudio isključenje Pyshkina, a onda smo kontrom kaznili promašaj Rusa, Vranješ je pogodio za 9:8. U 14. minuti Malinović je zaradio isključenje, ali Terzić krade loptu Rusima, i pronalazi Ovčinu koji uspijeva pogoditi za izjednačenje na 9:9. Nakon toga Burić sjajno brani, a Vranješ iz kontre nas vodi 10:9. Bila je to lijepa serija naše reprezentacije od 4:0. Svojim drugim golom sa sedam metara rezultat je izjednačio Dmitry Kovalev, bilo je 10:10, ali Malinović nam je vratio vodstvo samo što je ušao na teren, bilo je 11:10, da bismo prvi put na dva razlike otišli u 17. minuti kada je Ovčina pogodio za 12:10. U 19. minuti je prvi put tri razlike za nas, Duško Čelica je pogodio za 13:10, bila je to sjajna serija naše reprezentacije od 12. do 19. minute, kada smo napravili 6:1. To je natjeralo selektora Rusije Olega Kuleshova da pozove time out. Minuta odmora pozitivno je uticala na Ruse pa su vrlo brzo došli na 13:12, a to je bio znak Markoviću da pozove minutu odmora. No ni nakon našeg time outa ništa novo, Pavel Atman je izjednačio na 13:13, a nakon toga Chipurin je pogodio za 14:13 u korist Rusije. Dmitry Kovalev je sa sedam metara pogodio za 15:13, da bi Ovčina smanjio na 15:14. Dejanović je odbranio, ali lopta odbila u ruke Rusa, koji su pogodili za 16:14, no vrlo brzo je Ivan Karačić smanjio na 16:15.  U 28. minuti ponovo je nakon dugo vremena “+3” za Rusiju, bilo je 18:15. Minutu kasnije je bilo 19:16, a Igropulo je dobio četiri minute isključenja, no mi nismo bili precizni sa sedam metara, a Gorbok vodi Ruse na 20:16, što je bio konačni rezultat prvog dijela.

Drugi dio je počeo našim napadom, a Dejan Malinović je sjajno asistirao Karačiću za 20:17. I drugi gol u drugom dijelu smo postigli mi, a i ovaj put je strijelac Ivan Karačić bilo je 20:18. Ovčina je promašio kontru, a Dibirov odveo Ruse na 21:18. Malinović je svojim četvrtim golom smanjio na 21:19, ali Kovalev pogađa za 22:19. U odbrani smo igrali jako dobro, Burić se razbranio na golu, ali smo svojim lošim šutevima razbranili Levshina, da bi u 39. minuti bilo 24:20., a minutu kasnije Kudinov pogađa za 25:20. U 42. minuti je velikih “+7”, bilo je 27:20, da bi Malinović svojim petim golom smanjio na 27:21. A dvije minute kasnije je još većih “+8”, bilo je 29:21, da bi Dibirov pogodio za 30:21. Nije pomogao ni time out, jer je Pushkin odveo Ruse na 31:21.

Nastavili smo prodavati lopte, a Rusi su ponovo pogodili preko Pushkina za 32:21. Svoj tek šesti gol u drugom dijelu smo postigli preko Jankovića koji je pogodio za 32:22. U 50. minuti bilo je prevelikih “+12” za Rusiju, a minutu kasnije i “+13”. Rezultat je glasio 36:23. Preko Toromanovića i Vražalića smo smanjili na 36:25, a u 53. minuti Oleg Kuleshov je pozvao time out. Nakon ruskog time outa, nismo postigli gola, a primili smo dva za 38:25 u 55. minuti. Nakon toga pogađa Janković da bi Rusi sa dva brza gola došli na plus 14, a tu prednost su Rusi zadržali i do kraja utakmice. Najefikasniji u redovima Rusije bio je Kovalev sa šest golova, te Derevan sa pet dok su se kod nas istakli Malinović sa šest golova, Janković sa četiri, te Ovčina, Burić i Karačić sa po tri pogotka.