Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u Vaduzu selekciju Lihtenštajna sa 2:0 u meču sedmog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Naime, BiH je posljednju pobjedu prije večerašnjeg duela ostvarila protiv Kazahstana 9. oktobra 2021. godine. Od tada su prošla 734 dana.

Izabranici Save Milioševića, koji je večeras debitovao na klupi Zmajeva, su od prve minute imali terensku inicijativu i stvarali prilike.

Tribine su bile ispunjene našim navijačima, koji su pružili veliku podršku.

U 13. minuti Pjanić je dobro uposlio Džeku čiji je udarac izblokiran, a odbijenu loptu povratnik u reprezentaciju Rahmanović šalje u mrežu i postiže prvi pogodak u dresu sa državnim grbom.

Isti igrač je u 20. minuti asistirao Stevanoviću ali je njegov pogodak nakon asistencije VAR-a poništen zbog zaleđa.

Naša reprezentacija je u prvom poluvremenu imala još nekoliko prilika preko Rahmanovića, Džeke i Demirovića, a u 41. minute dolazi do dugog gola.

Stevanović je ovaj put izbjegao ofsajd i na centaršut Demirovića pogodio za 2:0.

Navijači naše zemlje su iza 50. minute privremeno prekinuli večerašnju utakmicu, uz bacanje baklji na teren i skandiranje “Savez napolje”.

Iako su do sada šutjeli i nisu se oglašavali o brojnim problemima u bh. fudbalu konačno su odlučili da na ovaj način dignu glas.

U nastavku meča već u narednom napadu Demirović je iz dobre situacije šutirao preko gola.

Zmajevi su do kraja susreta prijetili još u nekoliko navrata, ali golman domaćih Buchel se istakao intervencijama.

Što se tiče ostalih susreta u našoj grupi, Portugal je na domaćem terenu savladao Slovačku sa 3:2, dok su Island i Luksemburg podijelili bodove (1:1).

LIELihtenštajn BIHBosna i Hercegovina
1. Benjamin Büchel (GK) (C) 12. Ibrahim Šehić (GK)
3. Max Göppel 3. Dennis Hadžikadunić
6. Andreas Malin  izmjena izlazi 71′ 5. Sead Kolašinac  izmjena izlazi 86′
7. Marcel Büchel 6. Adrian Leon Barišić  izmjena izlazi 78′
8. Aron Sele 8. Amar Rahmanović  gol 14′
9. Fabio Luque Notaro  izmjena izlazi 71′ 10. Miralem Pjanić  izmjena izlazi 78′
10. Sandro Wieser 11. Edin Džeko (C)  izmjena izlazi 86′
11. Dennis Salanovic  žuti karton 33′ 13. Gojko Cimirot
17. Simon Lüchinger 20. Miroslav Stevanović  gol 41′
20. Sandro Wolfinger  izmjena izlazi 33′ 21. Amar Dedić  izmjena izlazi 90′+3
23. Jens Hofer 23. Ermedin Demirović
IZMJENE IZMJENE
12. Justin Ospelt (GK) 1. Nikola Vasilj (GK)
21. Gabriel Foser (GK) 22. Kenan Pirić (GK)