FOTO: Velika pobjeda košarkašica Čelika u derbiju protiv aktuelnih prvakinja sarajevskog Play offa – ARENA u Zenici, centralni teren. Početak u 17 sati. Gledalaca: oko 200; Sudije: Hrvoje Čavar, Filip Lovrić, Ivan Jurić, delegat Miljenko Matković;

U odgođenoj utakmici iz 17. kolu BiH košarkaške lige za sezonu 2016/2017, košarkašice Čelika su bile domaćini ekipi ŽKK Play off Ultra iz Sarajeva. Pobjedu je, zasluženo i nakon produžetka od 5 minuta, ostvarila domaća ekipa Čelika..

Rezultat: KŽK Čelik- ŽKK Play off Ultra  90:89 (78:78); (21:20), (22:21), (16:19), (19:18), prod. (12:11);

Sastav ekipe Čelika, postignuti poeni:

Eni Nizamić, Nedžla Kovačević 23 9. + 7 skokova,  Zerina Čičak, Amila Isaković, Amna Kahrić, Aldijana Iriškić 20, Anida Ćorović 24, Sara Heljić 18 p. + 8 skokova, Amina Ćehajić, Andrijana Reljić 5 p. + 9 skokova, Merjema Bučuk, Lamija Škaljo; (ŠSŠ Slobodan Kecman);

Najefikasnije kod Čelika: Anida Ćorović 24, Nedžla Kovačević 23, Aldijana Iriškić 20, Sara Heljić 18 poena;

Prvi strijelci kod Play off-a bile su: Ceazer Cymone 25, Anđela Delić 21, Nikolina Delić 20 poena;

Velika pobjeda košarkašica Čelika nad aktuelnim prvakinjama naše zemlje i ovo je, ujedno, prvi poraz ekipe Play off-a u ovom prvenstvu. Pobjeda Zeničanki je potpuno zaslužena, što su na kraju istakli i oba trenera, gostujući, Goran Lojo i domaći, Slobodan Kecman. Trener Lojo je čestitao Čeliku na zasluženoj pobjedi.

Domaće bolje otvaraju utakmicu i vode 6:0, a u petoj minuti bilo je 12:4 za Čelik. Nakon toga gostujuće košarkašice se konsoliduju i na kraju dionice je samo 21:20. U drugoj dionici domaće su održavale vođstvo, koje je bilo i + 5 poena (25:20), (27:22), (41:36). Gošće su u drugoj dionici imale dva puta minimalno vođstvo (27:28) i (29:30). Na odmor se otišlo pri rezultatu 43:41.

Veći dio treće dionice malo vođstvo su imale gošće i na kraju tri četvrtine utakmice je 59:60 za Play off.

U zadnjoj dionici vidjeli smo veliku borbu i ekipe su se smjenjivale u vođstvu. Najveće vođstvo gošći bilo je tri poena (67:70) na četiri minute do kraja. Trojkom Anide Ćorović i narednim napadom Čelik vraća vođstvo na 72:70. U naredne dvije minute domaće idu na + 5 poena (76:71), tj.dvije minue i 30 sekundi do kraja.

Na minut i 20 sek. Do kraja rezultat je 76:76. Prava drama je viđena u posljednjim trenucima utakmice. Zeničanke su imale prednost 78:76 na 2,5 sekunde prije kraja, zatim je gostujući trener Goran Lojo tražio minut odmora, da bi nakon toga u posljednjoj sekundi sa zvukom sirene pogodila Nikolina Džebo za 78:78 i produžetak od  pet minuta. Produžetak bolje otvaraju domaće košarkašice sa četiri uzastopna poena. Gošće uspjevaju izjednačiti i preokrenuti vođstvo u svoju korist (82:83). Na minut i 3 sekunde do kraja produžetka Nedžla Kovačević pogađa trojku za vođstvo Čelika od 87:84, uzvraća Play off trojkom za novo izjednačenje 87:87 na 28 sekundi do kraja produžetka.

Do kraja utakmice pobjedu Čeliku donosi Aldijana Iriškić, koja je pogodila tri od četiri slobodna bacanja za konačnih 90:89. Veliku borbenost pokazale su košarkašice Čelika, iako su ostale, početkom četvrte dionice, bez Sare Heljić zbog pete lične greške.

Ovo je četrnaesta pobjeda podmlađene ekipe KŽK Čelik  u ovom prvenstvu, uz dva poraza i prvi poraz Play off-a u ovom prvenstvu.

U narednom 18.kolu košarkašice Čelika su slobodne.

Čestitke košarkašicama Čelika i trenerima na ovoj velikoj pobjedi i od sportske redakcije Zenicabloga.