FOTO: Šahisti Čelika osvojili drugo mjesto na 27. Ekipnom prvenstvu ŠSFBiH za seniore Prva „A“ liga – U Lukavcu je završeno 27. Ekipno prvenstvo ŠSFBiH za seniore–Prva „A“ liga, na kojem su učetvovale i zeničke ekipe ŠK Čelik i ŠK Preporod iz Zenice. Prvenstvo se igralo od 30.10. do 04.11.2020.godine.

Organizator prvenstva bio je ŠSFBiH, tehnički organizator Šahovski klub „Inzio-Tušanj“ iz Tuzle, a domaćin prvenstva hotel „Lukavac“ u Lukavcu.

Na prvenstvu je učestvovalo devet timova i to: Živinice, Čelik Zenica, Igman Konjic, Brčko, Sarajevo, Gračanica, Preporod Zenica, Cazin i Srebrenik.

Pobjednik Prve “A” lige je ŠK „Sarajevo“ iz Sarajeva sa 36,5 poena i osvojio je titulu ekipnog prvaka Federacije BiH za 2020. godinu.

Drugo mjesto je osvojio ŠK „Čelik“ Zenica sa 33,5 poena, a treće ŠK „Igman“ Konjic sa 28,5 poena.

Za ekipu ŠK Čelik su nastupili: IM Goran Trkulja, Faris Čunjalo, Dragan Stanković, FM Enver Muratović, Nermin Šestić, Vedad Šestić, Evel Karalić, Sejfudin Miskić i Belmir Miskić.

U ekipi Čelika najviše poena je osvojio Faris Čunjalo (6,5) na drugoj ploči, Dragan Stanković je osvojio 5,5 poena na trećoj ploči, kao i Evel Karalić (5,5) na šestoj ploču, te IM Goran Trkulja pet poena na prvoj ploči.

Po 4,5 poena osvojili su FM Enver Muratović i Vedad Šestić, te Nermin Šestić dva poena.

Drugi zenički prvoligaš, ŠK Preporod, osvojio je sedmo mjesto sa 17 poena.

Za ŠK Preporod su nastupili: Dino Marković, Bas Buse Kocyigit, AFM Ismet Mešić, Vahdet Patković, Jasmin Beširević, Mehmedalija Redžepi, Halid Bajramović i Hajrudin Kustura.

9 1 ŠK “Gračanica”, Gračanica 8 0 0 8 0 7,0 0

Prvenstvo se igralo po Bergerovom sistemu od devet kola uz FIDE tempo (90 minuta za cijelu

partiju uz bonifikaciju od po 30 sekundi po potezu počevši od prvog).

Pobjednik Prve “A” lige, ŠK „Sarajevo“, osvojio je titulu ekipnog prvaka Federacije BiH za 2020. godinu, a prve tri ekipe dobile su pehar, medalje i diplome.

Ekipa ŠK „Gračanica“ je osvojila deveto mjesto i ispada iz Prve “A” lige u Prvu „B“ ligu.

Pojedinačni rezultati će biti obračunati i prijavljeni FIDE za obračun rejtinga.

Prva „A“ liga ŠSFBiH igrala se na šest ploča. U osnovnom sastavu moguće je bilo prijaviti četiri rezerve.

Glavni sudija na prvenstvu bio je IA Mirza Miralem, pomoćni sudija Husnija Abdić, direktor Boris Budimir.