Faris Čunjalo pobjednik online otvorenog prvenstva BiH u šahu na Lichessu

Faris Čunjalo pobjednik online otvorenog prvenstva BiH u šahu na Lichessu – Kao podršku inicijativi koja je pokrenuta iz Slovenije, da se 09.5.2020.godine na Dan Evrope, u isto vrijeme u svim državama odigraju nacionalna brzopotezna prvenstva, dvojica Zeničana, Faris Čunjalo i Dino Marković organizovali su brzopotezno online Prvenstvo Bosne i Hercegovine u šahu na Lichessu.

Na turniru je učestvovalo 55 igrača iz Bosne i Hercegovine, među kojima je bilo nekoliko FIDE majstora i dva Međunarodna majstorska kandidata.

Prvo mjesto, na ovom veoma uzbudljivom turniru, osvojio je Zeničanin Faris Čunjalo (Lichess nick – Keepserene)  sa 8,5 poena iz 11 kola, drugi je bio Goran Vajić (Lichess nick – Sabke) sa 8, a treći Ekrem Koso (Lichess nick – eko12345), takođe, sa 8 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijim.

10. mjesto Ranko Juić (Lichess nick – MK_Juic_R) sa 7 poena

Drugi Zeničanin, Mladi Dino Marković, osvojio je 6,5 poena i plasirao se na 15.mjesto, ovog veoma jakog prvenstva.

Sistem takmičenja, uz malo popravku raspisa, bio je švicarski od 11 kola. Tempo igre je bilo tri minute plus bonifikacija od dvije sekunde po potezu. Turnir će se rejtingovati za Lichess blitz rejting listu.

-Cijeli turnir je prošao u pozitivnim šalama, te finom druženju -, kazali su iz organizacije turnira.