Zeničanke poražene u Veneciji

PORAZ KOŠARKAŠICA ČELIKA U VENECIJI. PRVA UTAKMICA ¼ FINALA MEĐUNARODNE REGIONALNE LIGE – ŽKK UMANA REYER – KŽK ČELIK 74:49 – U prvoj četvrtfinalnoj utakmice regionalne lige (MŽRKL), sezona 2014/2015 u Veneciji (Italija) igrali su domaća ekipa Umana Reyer iz Venecije i šampion BiH KŽK Čelik. Završeno je pobjedom Italijanki. REZULTAT: ŽKK UMANA REYER – KŽK ČELIK 74:49 (16:6), (20:16), (16:16), (22:11);

Početak u 20:00 sati; Dvorana Palasport Taliercio; Gledalaca: 100 ; Sudije: Sušanj, Terlević, Hadžić, delegat Pozzana.

Sastav KŽK Čelik: Jasmina Bigović 15, Maida Rahmanović, Anida Ćorović 2, Nedžla Kovačević 4, Aida Kalušić 4, Almina Ćehajić, Jelena Prvulović 3, Irma Rahmanović 8, Nataša Popović 13, Aldijana Iriškić; (Trener Slobodan Kecman);

Najefikasnije kod Čelika bile su: Jasmina Bigović (15), Nataša Popović (13) poena.
Kod Umana Reyer najefikasnije: S.Mc Callum i A. Henry po 12 poena.

Nakon početnih 2:2 domaće prave seriju od 10:0 i rezultat je 12:2. Na kraju prve dionice je16:6.
U drugoj četvrtini igra se na talase, jer nakon 20:6 Čelik pravi seriju od 0:11 i dolazi na 20:17. Nakon rezultata 25:20 sada su domaće u seriji od 11:0 i rezultat je 36:20. Do odmora obje ekipe postižu po dva poena i na poluvremenu je 36:22 za domaće.
U trećoj dionici igra se, uglavnom, koš za koš, te je rezultat treće dionice 16:16, odnosno na kraju trećeg perioda rezultat je 52:38 za Italijanke.
Zadnju četvrtinu domaće otvaraju serijom od 12:0 u prve četiti minute i rezultat je 64:38, što je, u potpunosti, riješilo pitanje pobjednika u ovoj meču. Do kraja utakmice domaće su rutinski sačuvale stečenu prednost za konačnih +25 poena (74:49).
Domaće su bile puno bolje u segmentu trojki sa procentom od 47% (9/19), a Čelik samo 12% (2/16).
I u skokovima domaće su dominirale sa 38 u odnosu na 26 Čelikovih skokova. Ovi pokazatelji su jedan od uzroka poraza Zeničanki u Veneciji.
U timu Čelika u igru nije ulazila Almina Ćehajić, a nedovoljno oporavljena Aldijana Iriškić je igrala 7,44 minute. Revanš se igra za 7 dana u Zenici.

Svi parovi i satnica prvih utakmica četvtrfinala (2.stepen takmičenja):
(A) Budućnost Volcano (A1)-Grosbasket (B4), četvrtak, 19.02. u 18,30, TV prijenos TV CG
(B) Umana Reyer (A2)-Čelik (B3) 74:49
(C) Athlete Celje (B1)-Triglav (A4), četvrtak, 19.02. u 18.00
(D) Radivoj Korać (B2)-Medveščak (A3), četvrtak, 19.02 u 18.30
Utakmice se igraju na dvije pobjede, po principu domaćin-gost-domaćin/1-1-1/, s tim da su domaćini u, eventualnim, trećim utakmicama ekipe koje su zauzele 1. i 2. mjesto u grupama A i B.