Zeničaninu Goranu Trkulji treće mjesto na turniru „Travnik open 2018.”

Zeničaninu Goranu Trkulji treće mjesto na turniru „Travnik open 2018.” – Atifu Dumporu prvo mjesto – Od 22.do 26. jula 2018. godine u Travniku je odigran 4. Međunarodni šahovski turnir „Travnik open 2018.” Generalni pokrovitelj bilo je Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport SBK i BH Telecom, tehnički organizator Šahovski klub ”Travnik”, mjesto održavanja Centar za kulturu općine Travnik. Na turniru je učestvovalo 53 igrača iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Njemačke i Francuske, među kojima je bio i jedan velemajstor, tri FIDE majstora i pet internacionalnih majstora.

Prvo mjesto na turniru osvojio je IM Atif Dumpor iz Mostara sa 5,5 poena, koliko su osvojili još tri šahiste, drugi je bio FM Rijad Burović iz Sarajeva, a treći Zeničanin IM Goran Trkulja, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima, koji su odredili redosljed prve četvorice šahista. Zapažen nastup imali su i mladi Zeničani Dino Marković i Faris Čunjalo, koji su osvojili 50% poena u sedam kola. Najbolja šahistkinja bila je WCM Nadina Mahmutbegović iz Živinica, koja je osvojila jednu od specijalnih nagrada.

Direktor turnira bio je Dženan Dautović, glavni sudija Mirza Miralem IA. Sistem parovanja bio je Švicarski, FIDE varijanta, 7 kola, tempo igre 90 minuta po igraču za cijelu partiju uz dodatak od 30 sekundi po potezu počev od prvog poteza. Pravo nastupa imali su svi igrači iz zemlje i inostranstva sa rejtingom do 2400 ELO poena. Turnir je rejtingovan kod FIDE. Nagradni fond iznosio je 4.200 KM, od toga 3.200 KM za redovne, koje su se kretale u rasponu od 800 KM za prvo i 70 KM za deseto mjesto, te 1.000 KM za specijalne nagrade.