Zavidan uspjeh mladog zeničkog šahiste Dine Markovića na turniru u Lukavcu

Zavidan uspjeh mladog zeničkog šahiste Dine Markovića na turniru u Lukavcu – Od 23.do 26.11.2018.godine u Lukavcu je odigran SEDMI MEĐUNARODNI REJTING ŠAHOVSKI TURNIR „Lukavac OPEN 2018“. Organizatori su bili Šahovski klubovi „Lukavac“ iz Lukavca, i „Inzio-Tušanj“ iz Tuzle.

Na turniru je učestvovalo 95 šahista/šahistkinja iz Hrvatske, Danske, Srbije, Turske i BiH, među kojima je bilo i 7 FIDE majstora (FM).

Pobjednik turnira je FM Dobrisav Stojanović iz Bratunca sa 5,5 poena, drugi je bio FM Sabahudin Buljubašić sa 5,5 poena, a treći Muamer Mrnđić, takođe, sa 5,5 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima od pobjednika. Još tri šahiste imaju po 5,5 poena, dok po 5,0 poena imaju 7 šahista, među kojima je i mladi zenički šahista Dino Marković, koji je turnir završio bez poraza.

Marković je osvojio i drugo mjesto u kategoriji od ELO 1901 – 2150 poena i zaradio novih 78 poena za rejting listu. Još jedan Zeničanin osvojio je nagradu na turniru, a to je Mehmedalija Redžepi, 4.mjesto u kategoriji do 1900 rejting poena.

10 8 FM Iveljic Igor BIH 2232 5,0 28,0 31,0 22,5

Pravo učestvovanja su imali igrači/ce iz zemlje i inostranstva. Sistem takmičenja bio je Švicarski, 7 kola, zajednički turnir za šahiste i šahistkinje. Tempo igre: 90 minuta po igraču, sa bonifikacijom od 30 sekundi po potezu. Turnir će se rejtingovati za FIDE rejting listu.

Nagradni fond  bio je 2.750 KM + 30 KM, za redovne nagrade (10 nagrada) ukupno1.850 KM i posebne nagrade 900 KM.

Direktor turnira bio je IA Šemsudin Ćengić, glavni sudija FA Šefko Hamzić i sudija Hamdija Pilavdžić