VIDEO+FOTO: Pobjeda košarkaša Čelika u derbiju protiv Slobode u Areni

VIDEO+FOTO: Pobjeda košarkaša Čelika u derbiju protiv Slobode u Areni- U utakmici 23. kola bh. Prvenstva za košarkaše, sezona 2020/2021, košarkaši OKK Čelik bili su danas, 27.3.2021.godine u 16,30 sati, domaćini ekipi OKK Sloboda iz Tuzle. Utakmica je odigrana u gradskoj Areni „Husejin Smajlović“ u Zenici, centralni teren, bez prisustva gledalaca zbog pandemije koronavirusa, COVID-19, u cijelom svijetu.

Pobjedu u ovom derbi meču ostvarili su domaći košarkaši OKK Čelik.

Konačan rezultat i rezultati po četvrtinama:

OKK Čelik – OKK Sloboda  87:85 (19:20), (30:21), (17:14), (21:30);

Sudije su bile Saša Babić, Dragoslav Rađević i Slaven Vavan, a delegat Zoran Marković.

Sastav ekipe Čelika, poeni, najviše skokova:

Srđan Gavrić 5, Haris Ćurevac 14, Haris Delalić 24, Namik Varupa, Milivoje Božović 24 p. + 12 skokova, Kristijan Tomić, Benjamin Bajramović, Armin Avdibegović (cap) 5, Anes Podojak, Ranko Križanović 12, Meris Bećirović 3, Dino Merdanović. (Trener Josip Pandža, pomoćni trener Bojan Stevanović);

U ekipi Čelika dvocifreni su bili Haris Delalić i Milivoje Božović po 24 poena, Haris Ćurevac 14 i Ranko Križanović 12 poena.

Kod ekipe Slobode najefikasniji su bili Ibrahim Durmo 23 poena + 11 skokova, Đorđe Lelić 22 i Haris Dedajić 18 poena.

Pred ovu utakmicu OKK Čelik je bio sa skorom od 13 pobjeda i sedam poraza u 20 odigranih utakmica, trenutno prvo mjesto na tabeli, a u drugom i 15.kolu bili su slobodni.

Ekipa iz Tuzle je bila na sedmom mjestu, sa omjerom 10/9, 29 bodova.

U prvim minutama utakmice igralo se koš za koš, a od rezultata 5:4 za Čelik Sloboda pravi seriju od 0:8 i ide na vođstvo od 12:7. Prva četvrtina je završila minimalnim vođstvom Slobode od 19:20.

U drugoj četvrtini potpuno drugačija slika na terenu, domaći košarkaši odigrali su znatno agresivnije, proradio je i šut, ovu četvrtinu Čelik je dobio sa 30:21, uz jednu seriju Čelika od 7:0. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 49:41 za Čelik.

U trećoj četvrtini domaći su održavali prednost, dok su gosti nastojali da preokrenu utakmicu u svoju korist. Nakon treće četvrtine je bio 66:55 za Čelik.

U posljednjoj četvrtini, gosti su pokušali sve da preokrenu rezultat, u zadnjim minutama utakmice.

Sredinom zadnje četvrtine Čelik je imao prednost od 15 poena (81:66), ali su gosti serijom od 0:10 smanjili na 81:76 na dvije minute i 20 sekundi do kraja. U zadnjoj minuti, sa dva uzastopna poena Durme i Stronga, Sloboda dolazi na tri poena zaostatka (85:52), 35 sekundi do kraja utakmice. Gosti su uspjeli smanjiti i na 85:84, ali Srđan Gavrić sa dva pogotka iz slobodnih bacanja, na sedam sekundi prije kraja, povećava na 87:84, zatim Gavrić dobiva tehničku grešku zbog nepravilne odbrane na liniji igrališta i Sloboda postiže jedan poen iz slobodnog bacanja. U zadnjem napadu Tuzlaci nisu uspjeli da izjednače ili čak da pobjede u zadnjih sedam sekundi utakmice i ostalo je 87:85 za Čelik, potpuno zasluženih.

Ovo je 14.pobjeda košarkaša Čelika uz sedam poraza u 21 odigranih utakmica u tekućem prvenstvu, u drugom i 15. kolu bili su slobodni.

S druge strane Slobodi je današnji poraz u Zenici bio 10. u sezoni, te su skoro izgubili šanse za plasman u Ligu 6. Bit će interesantno vidjeti, hoće li šef struke Damir Mulaomerović podnijeti ostavku, obzirom na veoma lošu sezonu ekipe, koja je najavljivala borbu za sami vrh.

U sljedećem 24. kolu, 11. kolo drugog dijela prvenstva, košarkaši Čelika gostuju Leotaru u Trebinje, od kojeg su poraženi u Zenici sa 75:78.