U Zenici završeno 12. Ekipno kadetsko prvenstvo reprezentacija kantona ŠSFBiH – Prvak Tuzlanski kanton

U hotelu „Dom penzionera sa stacionarom“ u Zenici, u vremenu od 05.07. – 07.07.2019. godine igrano je 12. Ekipno kadetsko prvenstvo reprezentacija kantona u šahu ŠS FBiH za 2019.godinu.

Učestvovalo je 6 reprezentacija i to: Tuzlanski kanton, Srednjobosanski kanton, Hercegovačko-Neretvanski kanton, Sarajevski kanton i Zeničko-dobojski kanton.

Za ekipu ZDK nastupili su: Edvin Bešlić, Orhan Bečić, Zinedin Ibrahimagić, Lana Zakić i kao rezerva Tarik Hadžimejlić. Najuspješnija u ekipi ZDK bila je Lana Zakić sa 4 pobjede i jedan remi, bez poraza.

Pobjednik ovog Ekipnog prvenstva je Tuzlanski kanton, drugo mjesto je osvojio Srednjobosanski, a treće mjesto Zeničko – Dobojski kanton.

Podijeljene su nagrade za učesnike i to: prvo mjesto pehar, zlatne medalje i diploma za plasman, drugo mjesto, srebrene medalje i diploma za plasman, treće mjesto, bronzane medalje i diploma za plasman. Ostala mjesta diplome za nastup.

Organizator prvenstva bio je Šahovski savez Federacije BiH, pokrovitelj Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport kantona ZDK i suorganizator Komisija za kadetski i juniorski šah ŠSFBiH.

Ekipe su brojale po 4 člana (3 muške i 1 ženska ploča), starosna dob igrača bila je do 16 godina (2003. godište i mlađe), igralo se po Bergerovom sistemu u 5 kola uz tempo igre od 60 min/igraču. Sudio je NA Smail Dautović iz Travnika, web-operater bio je KA Belmir Miskić iz Zenice. Direktor turnira bio Vedad Šestić iz Zenice, dipl.ing.arh, potpredsjednik UO ŠS FBiH i predsjednk Upravnog odbora ŠSZDK, koji je u protekli petak, nakon sviranja državne himne, svečano otvorio ovaj kadetski turnir, te podjelio nagrade za najbolje na kraju prvenstva.