FOTO: U Banjoj Luci završeno Evropsko prvenstvo u raftingu “Banja Luka-Vrbas 2019” – Česi i Ruskinje prvaci Evrope – Proteklih nekoliko prvih dana mjeseca jula 2019.godine, Banja Luka je ugostila najbolje evropske raftere. Na Vrbasu se takmičilo oko 250 raftera iz 11 zemalja, a organizator Evropskog prvenstva u raftingu bio je RK Kanjon iz Banja Luke. Rafteri su se takmičili u disciplinama sprint, H2H, slalom i spust u kategorijama U19, U23, Open i Masters.

Među ekipama su bile i dvije ekipe iz Bosne i Hercegovine i to SRK Bosna iz Zenice pod imenom reprezentacije Bosna 2 i RK Nektar Dajak klub R6, pod imenom Bosna 1, kojem je  za nijansu izmakla bronzana medalja.

SRK Bosna iz Zenice na ovom Evropskom prvenstvu nastupila je u sljedećem sastavu: Dajan Vinovčić (cap), Sanjin Smriko, Jasmin Dizdarević, Bojan Alić, Mustafa Bisić, Zoran Kuljić i  Rijad Baručija.

Momci iz Banja Luke su u spustu kao i u slalomu, ponovo osvojili četvrto mjesto. Banjalučani su tako, na kraju završili  kao peti.

Druga posada Češke osvojila je zlatnu medalju u konačnom plasmanu Evropskog prvenstva u raftingu “Banjaluka – Vrbas 2019” u open kategoriji, a kod žena je trijumfovala posada Rusije 1, objavili su Nezavisne novine, sa kojih i preuzimamo dijelove teksta i foto Vladimira Stojakovića iz istih novina.

Česi su slavili posljednjeg takmičarskog dana u disciplini spust i tako obezbijedili samo jedan, ali dovoljan,  bod prednosti u odnosu na prvu Češku posadu, kojoj je ostalo samo da se utješi srebrnom medaljom u generalnom plasmanu. Bronzanu medalju su osvojili Rusi.

Kod žena Rusija je pobijedila ispred Češke 2 i Češke 1. Ruskinje su bile dominatne u spustu, ostvarivši tako ubjedljiva 63 boda prednosti u generalnom plasmanu, u odnosu na prvi Češki tim.

Poredak u generalnom plasmanu u ostalim kategorijama i u trkama voženim u subotu i nedjelju, muškarci, generalni plasman, U-19: 1. Slovenija 1 992 boda, 2. Slovenija 2 893, 3. Rusija 860; U-23: 1. Slovenija 986, 2. Češka 2 887, 3. Češka 1 886; master: 1. Češka 1 972, 2. Češka 2 928, 3. Rusija 860; slalom: U-19: 1. Slovenija 1, 2. Slovanija 2, 3. Rusija; U-23: 1. Slovenija, 2. Češka 2, 3. Češka 1; master: 1. Češka 2, 2. Češka 1, 3. Rusija; spust: U-19: 1. Slovenija 1, 2. Češka, 3. Slovenija 2; U-23: 1. Slovenija, 2. Češka 1, 3. Češka 2; master: 1. Češka 1, 2. Češka 2, 3. Rusija. Žene, generalni plasman U-23: 1. Srbija 972, 2. Rusija 948, 3. -; slalom: U-23: 1. Rusija, 2. Srbija, 3. -; spust: 1. Srbija, 2. Rusija, 3. – .

Inače, prvenstvo je otvoreno i zatvoreno u Rafting centru “Kanjon” u Karanovcu. Prvenstvo je otvorio zamjenik gradonačelnika Banja Luke, Srđan Amidžić, koji je poručio da sportovi na vodi dobijaju sve veći značaj, te da rafting vidi i kao izuzetnu priliku za promociju turističkih potencijala grada.