Treće mjesto Zeničanina Farisa Čunjala na 15. seniorskom prvenstvu FBiH u šahu, prvak FM Amir Hadžović

U organizaciji ŠSFBiH i tehničkog organizatora Šahovskog saveza Kantona Sarajevo, juče je održano 15. pojedinačno otvoreno muško i žensko seniorsko prvenstvo ŠSFBiH za 2021. godinu, objavili su na CHES SCOUT – šah-Bosna i Hercegovina.

Prvenstvo je održano u Hotelu “Hollywood” na Ilidži i okupilo je 77 šahistkinja i šahista iz Federacije BiH od čega je bilo deset šahista sa FIDE titulama: jedan velemajstor (GM), dva internacionalna majstora (IM), šest FIDE majstora (FM)  i jedan majstorski kandidat (CM).

Nakon devet odigranih kola petorica igrača su završili prvenstvo za osvojenih sedam poena.

Po dodatnom kriteriju najbolje plasirani je bio FM Amir Hadžović iz Sarajeva, koji je postao šampion Federacije BiH za 2021. godinu.

Druga mjesto za FIDE majstora Ismeta Burovića iz Sarajeva,

Treće mjesto za Farisa Čunjala iz Zenice.

Četvrto mjesto za Muamera Mrnđića iz Sarajeva.

Kao trojica prvoplasiranih i Mrnđić je završio prvenstvo bez poraza.

Peto mjesto je zauzeo Ekrem Koso iz Mostara sa jednim porazom, ali sa šest dobijenih partija.

Slijede igrači sa osvojenih 6,5 poena: šesto mjesto GM Emir Dizdarević iz Zenice, sedmo mjesto Jasmin Sadiković iz Goražda, osmo mjesto FM Muris Konjičanin iz Sarajeva i deveto mjesto Leon Bojo iz Kiseljaka koji je osvojio 6 poena

Osam prvoplasiranih su ušli u redovne nagrade.

Ističemo odličan rezultat mladog Zeničanina, Farisa Čunjala, koji je osvojio treće mjesto sa istim brojem poena kao i pobjednik Amir Hadžović (sedam), ali sa nešto slabijim buholcom uz odličnu igru i pobjedom protiv IM Rijada Burovica. Faris je, takode, završio turnir bez poraza, uz pet pobjeda i četiri remija.

Zeničani, IM Goran Trkulja, bio je na 14. mjestu sa šest poena, a Halid Bajramovic 24.mjesto sa pet poena.

Osim redovnih nagrada organizator je obezbijedio i specijalne nagrade:

Najbolje plasirani igrači rejtinga do 2200.

Prvi -Jasmin Sadiković

Drugi – Almir Mataradžić

Najbolje plasirani igrači rejtinga do 2000.

Prvi – Nermin Letić

Drugi – Ešef Korjenić

Najbolje plasirani igrači rejtinga do 1800.