Švedska po drugi put pobjedila Bosnu i Hercegovinu

U zeničkoj gradskoj Areni „Husejin Smajlović“ košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Švedske u meču četvrtog kola pretkvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje se igra u Kini 2019.godine.
Rezultat: BIH – Švedska 72:88 (23:23), (13:21), (19:20), (17:24)

Sastavi reprezentacija i strijelci:
BiH: Sejfić 5, Lončar 4, Lazić 5, Atić 4, Vrabac 10, Hasandić 3, Gegić 7, Musa 12, Glogovac, Renfroe 6, Gajić 5, Tomić 11. (Selektor Duško Vujošević);
Švedska: Person 2, Borg 6, Gaddefors 13, Pita, Massamba 20, Pahlmblad 8, Ramstedt 6, Lindqvist 2, Spires 14, Eriksson 15, Schuberg, Engstrom 2. (Selektor Vedran Bosnić):

Naša reprezentacija bolje je otvorila utakmicu od Švedske, a nakon pet-šest minuta igre u Zenici izabranici Duška Vujoševića imali su dva puta sedam poena prednosti (12:5) i (16:9). U nastavku prve četvrtine Šveđani su zaigrali nešto bolje, a na isteku prve četvrtine, trojkom su Šveđani izjednačili rezultat na 23:23.

Švedska serijom 5:0 otvara drugu četvrtinu i dolazi do vodstva rezultatom 23:28. Uzvratili su naši mladići i rezultat je preokrenut na 29:28 za našu selekciju. Ovo je bilo zadnje vođstvo naše reprezentacije na utakmici. Šveđani su u završnici prvog poluvremena opet uspjeli napraviti razliku i na odmor su otišli s velikih plus osam poena (36:44).

Na samom otvaranju drugog poluvremena Šveđani su došli do dvocifrene prednosti (39:44). Nakon pet minuta igre u trećoj četvrtini Šveđani su i dalje imali prednost (44:51), a gosti u finišu treće četvrtine dolaze i do velikih plus 12 poena (48:60). Na kraju treće četvrtine je 55:64.

U zadnju četvrtinu Šveđani ulaze sa prednošću od devet razlike (55:64). Blijedo lice pokazali smo i u zadnjoj četvrtini. Dosta grešaka, dosta nervoze, loša igra u odbrani, Švedska je lako došla i do plus 14, pa i na +19 (60:79) i tu je, zapravo, priča o večerašnjem meču i završena.

Do kraja susreta izabranici Duška Vujoševića nisu se uspjeli vratiti, pa su gosti slavili rezultatom 72:88.
Najefikasniji u našim redovima bio je Musa sa 12 poena, dok je Tomić postigao 11. Kod Švedske 20 poena postigao je Massamba, dok je 15 postigao Eriksson.

Zenička Arena je bila sasvim dobro ispunjena sa oko 5-6.000 gledalaca i navijanje nije izostalo.

Ovim porazom naša reprezentacija znatno je umanjila šanse za plasman u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2019. godine. Naredni meč naša reprezentacija igra u Slovačkoj 16. avgusta 2017.godine u 18 sati.

Tekst i foto galerija: E.Imamović