Pregled sportske 2023. godine

Novak Đoković osvojio tri Grand Slam turnira, Njemačka svjetski prvak u košarci, Danska u rukometu, Južna Afrika u ragbiju, Manchester City obilježio fudbalsku godinu, Max Verstappen opet bez konkurencije u F1…

Piše: J. MRŽLJAK

Sportska 2023. godina donijela je brojne događaje koji će se prepričavati decenijama. U proteklih 365 dana bili smo svjedoci pobjeda, poraza, rekorda, drama, tragedija… Ovo su događaji koji su obilježili sportsku 2023. godinu.

Januar

04.01. – U 73. godini umrla Rosi Mittermaier, jedna od najboljih svjetskih skijašica u slalomu. U karijeri je bila olimpijska i svjetska prvakinja te pobjednica Svjetskog kupa.

06.01. – Norvežanin Halvor Egner Granerud osvojio Novogodišnju turneju četiri skakaonice.

15.01. – Katarski vozač Nasser Al-Attiyah osvojio Rally Dakar, koji je vožen u Saudijskoj Arabiji.

28.01. – Bjeloruska teniserka Aryna Sabalenka pobijedila Elenu Rybakinu (2:1) u finalu Australian Opena i osvojila svoj prvi pojedinačni Grand Slam.

29.01. – Novak Đoković po deseti put osvojio Australian Open. U finalu je Đoković pobijedio Grka Stefanosa Tsitsipasa (3:0).

29.01. – Svjetsko rukometno prvenstvo u Poljskoj i Švedskoj okončano trijumfom reprezentacije Danske, koja je u finalu pobijedila Francusku (34:29).

Februar

11.02. – Real Madrid osvojio Svjetsko klupsko prvenstvo u fudbalu, nakon pobjede (5:3) nad Al-Hilalom (Saudijska Arabija) u finalu odigranom u Rabatu (Maroko).

12.02. – Kansas City Chiefs osvojili Super Bowl pobjedom nad  Philadelphia Eaglesima (38:35).

17.02. – Švicarac Marco Odermatt osvojio zlatnu medalju u veleslalomu na Svjetskom prvenstvu u skijanju. Prethodno je pobijedio u spustu i postao najuspješniji učesnik šampionata u Courchevelu.

19.02. – U 65. godini umro Greg Foster, proslavljeni američki atletičar, trostruki uzastopni svjetski prvak u disciplini 110 metara prepone.

Mart

04.03. – Reprezentacija Slovenije u skijaškim skokovima (Lovro Kos, Žiga Jelar, Timi Zajc i Anže Lanišek) osvojila titulu u ekipnom takmičenju na Svjetskom prvenstvu u nordijskim disciplinama na Planici.

19.03. – Završen Svjetski kup u skijanju u sezoni 2022-23. Veliki kristalni globus osvojili su Švicarac Marco Odermatt i Amerikanka Mikaela Shiffrin.

23.03. – Cristiano Ronaldo upisao 197. nastup za reprezentaciju Portugala i postao igrač s najviše utakmica za nacionalni tim u historiji fudbala. Rekord je postavljen na utakmici Portugal – Lihtenšajn u kvalifikacijama za Euro 2024. Ronaldo je prvu utakmicu za Portugal odigrao u augustu 2003.

April

04.04. Erling Haaland, napadač Manchester Cityja i reprezentacije Norveške, potpisao je najveći sponzorski ugovor u historiji fudbala. On se obavezao da će do 2033. nositi kopačke Nike, a za to će dobivati 22,7 miliona eura godišnje.

13.04. – Pripremajući se za 2023 Croatia Rally, u nesreći u blizini Zagreba poginuo irski vozač Craig Breen.

29.04. – Lamin Jamal postao je najmlađi igrač koji je zaigrao za Barcelonu. Kada je ušao u igru u 83. minutu utakmice 32. kola La Lige između Barselona i Betisa (4:0), Jamal je imao 15 godina, devet mjeseci i 16 dana.

Maj

21.05. – U finalu Final Four završnog turnira Euroleague u Kaunasu, košarkaši madridskog Reala pobijedili ekipu Olympiacos (79:78) i osvojili 11. titulu evropskog prvaka.

23.05. – Trakavica u italijanskom fudbalu okončana oduzimanjem 10 bodova Juventusu. Prethodno je “Stara dama” zbog finansijskih malverzacija u januaru ostala bez 15 bodova, koji su u aprilu vraćeni u drugostepenom postupku. Osim 10 bodova “minusa”, Juventusu je zabranjeno učešće u evropskim kupovima u sezoni 2023-24.

28.05. – Kanada osvojila titulu na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu. U finalu su Kanađani pobijedili Njemačku (5:2) u utakmici odigranoj u finskom Tampereu.

31.05. – Sevilla osvojila Ligu Evrope pobjedom protiv Rome u finalu u Budimpešti. Nakon 1:1 u regularnom dijelu i produžecima, pobjednik je odlučen boljim izvođenjem jedanaesteraca (4:1).

Juni

07.06. – West Ham osvojio drugo izdanje UEFA Lige Konferencije. U finalu su “Čekićari” bili bolji od Fiorentine (2:1) u utakmici odigranoj u Pragu.

10.06. – Manchester City prvi put osvojio Ligu prvaka. Španac Rodri postigao pogodak odluke za pobjedu (1:0) nad Interom u finalu u Istanbulu.

11.06. – Novak Đoković po treći put osvojio Roland Garros. U finalu je pobijedio Norvežanina Caspera Ruuda (3:0).

12.06. – Denver Nuggetsi po prvi put postali NBA prvaci pobjedom (4-1) u finalnoj seriji nad ekipom Miami Heat. Za najboljeg igrača finalne serije proglašen srbijanski centar Nikola Jokić.

18.06. – Španija osvojila treće izdanje UEFA Lige nacije. U finalu u Rotterdamu, “Furija” je pobijedila Hrvatsku boljim izvođenjem jedanaesteraca (5:4), nakon neriješenog rezultata (0:0) u regularnom dijelu i produžecima.

18.06. – Magdeburg bio bolji od poljskog Kielcea (30:29) u finalu rukometne Lige prvaka i osvojio četvrtu titulu evropskog šampiona.

Juli

09.07. – Luis Suárez, bivši vezista Barcelone i milanskog Intera, evropski klupski i reprezentativni prvak, jedini španski fudbaler koji je osvojio Zlatnu loptu, preminuo u 88. godini.

15.07. – Inter Miami objavio da je potpisao 2,5-godišnji ugovor s Lionelom Messijem. MLS ligaš je tek treći klub u profesionalnoj karijeri argentinske fudbalske superzvijezde.

16.07. – Carlos Alcaraz osvojio teniski turnir u Wimbledonu. U epskom finalu je Španac bio bolji od najboljeg svjetskog tenisera svih vremena Novaka Đokovića (3:2).

23.07. – Danac Jonas Vingegaard po drugi put uzastopno osvojio najveću biciklističku utrku – Tour de France.

August

08.08. – U 96. godini umro Federico Bahamontes, prvi španski biciklista koji je osvojio Tour de France (1959). U anketi koju je prije 10 godina organizovao L’Équipe, proglašen je za najboljeg vozača na brdu u historiji Toura.

16.08. – Manchester City osvojio UEFA Super kup. Pobjednik Lige prvaka u Atini bio bolji od Seville, pobjednika Lige Evrope, boljim izvođenjem jedanaesteraca (5:4), nakon remija (1:1) u regularnom dijelu.

20.08. – Ženska fudbalska reprezentacija Španije prvi put osvojila titulu svjetskog prvaka. U finalu Mundijala u Sydneyu je Španija bila bolja od Engleske (1:0).

Septembar

03.09. – Odbojkašice Turske prvi put postale evropske prvakinje. U dramatičnom finalu su Turkinje u Brusselsu bile bolje od reprezentativki Srbije (3:2).

10.09. – Njemačka prvi put u historiji postala svjetski prvak u košarci na Mundobasketu na Filipinima. U finalu su Nijemci senzacionalno pobijedili reprezentaciju Srbije (83:77). Bronzanu medalju osvojila reprezentacija Kanade.

12.09. – Novak Đoković osvojio svoj 24. Grand Slam turnir u singlu. U finalu US Opena je Đoković pobijedio Rusa Danila Medvedeva (3:0).

Oktobar

21.10. – Bobby Charlton, proslavljeni engleski fudbaler, preminuo u 86. godini. U dugoj i uspješnoj karijeri bio prvak svijeta s Engleskom (1966) i prvak Evrope s Manchester Unitedom (1968).

28.10. – U španskom fudbalskom derbiju je Real kao gost pobijedio Barcelonu (2:1), a Luka Modrić postao najstariji igrač u historiji El Classica. Kada je ušao u igru posljednjih pola sata, Modrić je imao 38 godina i 47 dana.

28.10. – U finalu Svjetskog prvenstva u ragbiju, pred 80.065 gledalaca na Stade de Franceu, reprezentacija Južne Afrike pobijedila selekciju Novog Zelanda (12:11) i osvojila četvrtu titulu.

Novembar

17.11. – Evertonu je oduzeto 10 bodova zbog kršenja pravila finansijskog fair-playa engleske Premier lige.

19.11. – Takmičenjem u Japanu okončano Svjetsko prvenstvo u reliju (WRC). Titulu prvaka drugi put uzastopno osvojio Finac Kalle Rovanperä (Toyota).

26.11. – Utrkom u Valenciji okončano Svjetsko prvenstvo u motociklizmu. Titulu u najjačoj klasi MotoGP po drugi put uzastopno osvojio Italijan Francesco Bagnaia (Ducati).

26.11. – Max Verstappen (Red Bull) pobijedio na posljednjoj utrci sezone Formule 1 u Abu Dhabiju i potvrdio treću uzastopnu titulu svjetskog prvaka. Tokom sezone je ekipa Red Bulla pobijedila na 21 od ukupno 22 utrke.

Decembar

17.12. – U finalu Svjetskog prvenstva rukometašice Francuske su pobijedile Norvešku (31:28) i osvojile treću titulu.

21.12. – Sud Evropske unije presudio je da su UEFA i FIFA djelovale protivzakonito kada su prije dvije godine zabranile održavanje Superlige.

22.12. – U istoj kalendarskoj godini odigrano i drugo Svjetsko klupsko prvenstvo u fudbalu. U finalu u Jeddahu (Saudijska Arabija), evropski prvak Manchester City ubjedljivo je pobijedio Fluminense, najbolju južnoameričku ekipu (4:0).

Autor: Sport Centar