Poraz Zmajeva na otvaranju EP

1.kolo EP, Poljska – BiH 68:64. Košarkaška reprezentacija BiH porazom je otvorila svoj deveti Eurobasket u Francuskom Monpeljeu. Tako smo nastavili tradiciju poraza na otvaranju evropskih prvenstava. Već sutra nas čekaju domaćini Francuzi, jedni od favorita prvenstva. U današnjoj utakmici selekcija Poljske zabilježila je zasluženu pobjedu. Rezultat: Poljska – BiH 68:64 (16:18), (24:12), (18:23), (10:11). Nakon ovog poraza znatno su nam smanjene šanse, da se nađemo u drugom krugu prvenstva.

Dobro smo otvorili utakmicu, poveli 8:4 uz šest poena Peršića. Poljaci su brzo uzvratili i došli na 12:8. Ipak, konsolidovali smo redove, te poenima Miloševića, Vrabca i Stipanovića došli do vođstva nakon prve dionice (16:18).
Drugu dionicu bolje su odigrali Poljaci i dobili je sa 24:12, odnosno na poluvrijeme se otišlo sa 40:30 za Poljsku.
Na početku treće dionice Poljaci prave seriju od 7:0, te dva puta idu na + 15 poena (47:32) i (49:34), a najveću prednost od +17 imaju u 25.minuti (51:34). Tada naša selekcija pravi seriju od 8:0 i smanjuje vođstvo Poljaka do kraja treće dionice na podnošljivih 58:53. Ovu dionicu naši su dobili sa 23:18.

Na početku posljednjeg perioda stigli smo na – 3 poena (58:55) i bili smo još nekoliko puta na -3 poena (60:57), (64:61), a jednom i na -2 (66:64) na 7 sekundi do kraja. Imali smo posljednji napad kod rezultata 64:61, ali je Šutalo katastrofalno promašio trojku. Na kraju je uspio pogoditi, ali to nije bilo za produžetak, nego za 66:64, napred spomenuto. U zadnjoj dionici zabilježen je mali broj poena i gotovo 6 minuta bez koša na obje strane. Ovu dionicu dobila je naša selekcija sa 10:11.
Najefikasniji u našim redovima je bio Andrija Stipanović sa 20 poena, Milan Milošević (8 poena +7 skokova), Alex Renfroe (8 poena, 6 skokova i 5 asistencija, Marko Šutalo (8 poena, 4 skoka i 3 asistencije). Danas je zakazao Elmedin Kikanović koji je ubacio 6 poena uz katastrofalan šut d 20% (3/15). Na drugoj strani Waczynski je postigao 15 poena, Ponitka je dodao 13, a Gortat 10.

Raspored utakmica bh. reprezentacije na EP:
Subota, 05.septembar, Poljska – BiH 68:64
Nedjelja, 06.septembar, BiH – Francuska (21)
Ponedjeljak, 07.septembar, Izrael – BiH (17,30)
Utorak, 08.septembar, BiH – Finska (15)
Četvrtak, 10.septambar, BiH – Rusija (17,30)

U prvoj fazi EuroBasketa 2015. momčadi su podijeljene u četiri skupine po šest reprezentacija i igra se po sistemu “svako sa svakim”. Nakon pet odigranih kola četiri najbolje reprezentacije nastavit će takmičenje u nokaut fazi, od osmine finala.