BIH poražena od Francuske 54:81

Košarkaška reprezentacija BiH večeras je u Montpellieru igrala protiv jednog od domaćina Eurobasketa 2015. Francuske. BiH je jučer u dramatičnoj završnici poražena od Poljske rezultatom 78:74 i tako, tradicionalno, nastup na Evropskom prvenstvu otvorila porazom. Francuzi su bili bolji od Finske sa 97:87. Što se tiče ostalih mečeva u grupi A, Poljska je savladala Rusiju i tako izbila na čelo grupe, dok je Finska poražena od Izraela.

Prvih nekoliko minuta meče je prošlo u rezultatskom egalu, iako je fizička nadmoć Francuza bila očita. Ipak, prvi “highlight” meča djelo je naturalizovanog Bosanca Alexa Renfroea koji je nakon dobrog bloka i prodora zakucao pored najvišeg igrača na terenu, Ruddyja Gobberta. Prvi period utakmice završen je rezultatom 17:15 za domaćina. Trojke Gordića, Šutala i Miloševića držale su BiH u igri, dok se kako je ranije rečeno, Renfroe pobrinuo za najljepši potez prve četvrtine. Nekoliko igrača Francuske se upisalo u strijelce, predvođeni Tonyjem Parkerom.

Drugu četvrtinu mnogo bolje otvara Francuska i dolazi do plus osam nakon pet minuta igre. BiH ulazi u problem sa ličnim greškama, a široka klupa Francuske to dobro koristi predvođeni Lauvergneom i Fournierrom. Na poluvrijeme se odlazi rezultatom 37:26 za Francusku koja je bila bolja u svim statističkim kategorijama. Izabranicima Duška Ivanovića se ne može zamjeriti jer su igrali u skladu sa svojim mogućnostima, nakon svima dobro poznatih pehova i problema koji su pratili ovu reprezentaciju.

Kako su završili u drugoj, tako su Francuzi nastavili u tećoj četvrtini. Gobbert je skako i blokirao dosta bh. šuteva, De Colo i Parker su dijelili lopte u napadu, pa je rezultat bio 52:30 nakon sedam minuta igre u nastavku. Treći period je završio rezultatom 67:36 za inspirisane Francuze i tada je otklonjena svaka sumnja o pobjedniku, samo se čekalo da se vidi kojim rezultatom. Parker, Batum, Lauvergne, Fournierre i Gobbert su jednostavno nadjačali BiH u trećoj četvrtini, koja nije imala odgovora na dominaciju domaćina. Također, sa klupe Francuske se istakao Leo Westerman sa tri trojke. Pietrus i Gellabale su također dali svoj doprinos.

Selektor Ivanović je dao šansu i mlađim igračima kao što su Buza i Vrabac, a veću minutažu dobio je i Albijankić. Najefikasniji u našoj reprezentaciji bili su Stipanović i Kikanović sa po deset poena, dok su Renfroe i Šutalo dodali po osam. Kod Francuske su četiri igrača bila dvocifrena i to Batum 11, Lauvergne 12, Parker 11 i De Colo sa 12 poena. Parker je još upisao pet aistencija, a Luvergne sedam skokova. Konačan rezultat bio je 81:54. Naredni i ključni meč BiH igra sutra protiv Izraela. (N1/SportKlub)