Poraz košarkaša OKK Čelik u Srebreniku u prvoj utakmici finala A1 lige

Poraz košarkaša OKK Čelik u Srebreniku u prvoj utakmici finala A1 lige – Košarkaši Čelika, u prvoj finalnoj utakmici play off-a za prvaka A1 lige, bili su na gostovanju kod ekipe KK Gradina u Srebreniku.

Utakmica je odigrana u sportskoj dvorani u Srebreniku, pred oko 500 gledalaca, među kojima je bila grupa navijača Čelika. Pobjedu je ostvarila domaća ekipa Gradina Srebrenik.

Rezultat: KK Gradina Srebrenik – OKK Čelik 108:97 (29:24), (32:27), (19:20), (28:26);

Najefikasniji kod Čelika: Armin Avdibegović 26, Ernes Mešinović 19, Anes Podojak 17, Mirza Keso 16, Adi Bambur 13 poena.
Najviše koševa za Gradinu postigli su: M.Hrnčić 30, M.Tanasilović 22, E.Čerkezović 20, Z.Golijanin 18 p.

Sudije su bili Mirza Palo, Tarik Nikšić i Samir Kadrić (svi Sarajevo), komesar Edim Duraković (Tuzla).

Sastav OKK Čelik i poeni: Avdibegović (cap) 26, Bambur 13, Gak, Karalić, Halilović, Keso 16, Mešinović 19, Fajković, Podojak 17, Porča 6. (Šef struke Armel Mujaković, trener Edin Varupa);

Domaći otvaraju utakmicu sa 4:0, ali Čelik preokreće na 4:6. Bilo je 18:9 i 27:17 za domaće, a na kraju prve dionice je +5 za domaće (29:24). Druga dionica počinje sa tri poena Anesa Podojka za 29:27, ali se domaći bude i povećavaju vođstvo na 39:29, 47:32, 51:36 i na najveću prednost, do tada, od +17 poena, 55:38.

Do kraja dionice Čelik je smanjio na 61:51, što je i rezultat prvog poluvremena. U prvom poluvremenu najefikasniji igrač na utakmici bio je Čelikov junior, Anes Podojak sa 15 poena od toga tri od tri trojke.

Na tri, četiri minute prije kraja treće dionice Čelik prilazi dva puta na zaostatak od -3 poena (70:67) i (73:70), ali domaći do kraja treće dionice idu na 80:71, što je i rezultat nakon tri četvrtine utakmice.

Zadnju dionicu Zeničani počinju sa serijom 1:8 i rezultat je 81:79, a nešto kasnije je samo pola koša zaostatka (83:82). Sada uzvraćaju domaći serijom od 7:0 i rezultat je 90:82. Na tri minute do kraja je 100:89 za domaće. Do kraja utakmice domaći rutinski čuvaju stečenu prednost za konačnih 108:97.

Presudilo je, čini se, veće iskustvo domaćih.

Druga finalna utakmica na rasporedu je za 7 dana u Zenici, a eventualna treća utakmica, ponovo, je u Srebreniku za 15 dana.