Poraz bh. košarkaša na startu prvenstva

Prvog dana Evropskog prvenstva A divizije za košarkaše do 20 godina koje se igra u Italiji, naša selekcija, koja je debitant na ovom takmičenju u diviziji A, igrala je protiv Belgije. Završeno je pobjedom Belgije.

Rezultat: BiH – Belgija 51:59 (12:21), (11:20), (17:2), (11:16);

Počelo je veoma „tvrdo“ i sa velikim brojem promašaja, tako da je rezultat nakon 4 minute bio samo 2:2.
Belgijanci su stalno u vođstvu i do 11 poena (10:21), a na kraju prve dionice je + 9 za Belgiju (12:21).
U drugoj dionici Belgijanci još pojačavaju, pa je u 19.minuti + 16 za Belgiju (20:36). Ova dionica završava rezultatom 11:20 za Belgiju, a na poluvrijeme se odlazi pri rezultatu 23:41 (+18 za Belgiju).

Naša reprezentacija su budi u trećoj dionicii, koju dobija rezultatom 17:2 i tada je postalo jasno da smo ponovo u utakmici. Na kraju treće dionice rezultat je samo + 3 poena za Belgiju (40:43)

Ipak, Belgija je odlično otvorila posljednju dionicu i za dvije minute došla ponovo do dvocifrene prednosti, rezultatom 50:40, tako da je postalo jasno da naš tim do kraja susreta neće uspjeti doći do pobjede. Meč je okončan pobjedom Belgijanaca od 59:51.

Najbolji u redovima Bosne i Hercegovine danas je bio Imran Polutak sa 17 poena, 8 skokova i asistencijom. Nedim Buza je ubacio 13 poena, uz 3 skoka i asistenciju.

U redovima Belgije, Emmanuel Lecomte je ubacio 21 poen, uz 4 skoka i 2 asistencije.

Donosimo sastav naše ekipe, poeni, skokovi i asistencije (selektor Dragoljub Vidačić):

15 N. Tunovic 0 0 1

Donosimo raspored utakmica bh. reprezentacije, datum i satnicu u grupnoj fazi takmičenja:
Utorak, 07.07. BiH – Belgija 51:59
Srijeda, 08.07. Italija – BiH (21h)
Četvrtak, 09.07. BiH – Francuska (18,45h)
Petak, 10.07. Hrvatska – BiH (21h),

Kao što smo ranije objavili, Prvenstvo traje od 07.do 19. jula 2015.godine. Na prvenstvu učestvuje 20 reprezentacija svrstanih u 4 grupe.
Reprezentacija BiH se nalazi u A grupi zajedno sa ekipama Belgije, Italije, Francuske i Hrvatske.
Nakon takmičenja u grupama prvenstvo se nastavlja utakmicama za plasman, a sedam ekipa napušta A diviziju.
Titulu prvaka Evrope U20 u A diviziji brani ekipa Turske, koja je prošle godine na prvenstvu u Grčkoj u odlučujućoj utakmici bila bolja od ekipe Španije (65:57). Bronzu je osvojila ekipa Srbije nakon pobjede nad ekipom Hrvatske (79:66).