Pobjeda košarkašica Čelika u Areni, u derbiju kola savladali ŽKK “Leotar 03”

U utakmici 11. kola bh. košarkaške lige za sezonu 2023/2024, košarkašice Čelika su bile večeras, 14.1.2024.godine, domaćini ekipi ŽKK „Leotar 03“ iz Trebinja. Gradska Arena „Husejin Smajlović“ u Zenici, centralni teren, početak u 19 sati, pred oko 250 gledalaca.

U susretu između domaće ekipe KŽK Čelik BH Telecom i ŽKK “Leotar 03“, zasluženu pobjedu u ovom derbiju ostvarile su domaće košarkašice Čelika..

Konačan rezultat i rezultati po četvrtinama:

Rezultat: KŽK Čelik BH Telecom – ŽKK „Leotar 03“ 73:64  (19:24), (17:19), (17:8), (20:13);

Glavni sudija bio je Esad Pelja, sudija 1 Dženan Hasić, sudija 2 Ivan Jurić, delegat Zoran Marković.

Sastav ekipe Čelika, poeni, najviše skokova:

Ema Mačkić 7, Amna Isaković (cap) 4, Sanja Radulović 8, Sara Heljić 24 p.+ 15 skokova, Ajla Selimović 16, Lamija Talić, Merjem Halač, Emina Zukić, Džejla Šestić, Berina Mustafica 14. (Trener Aida Kalušić, pom. trener Nedim Šišić);

Najefikasnije u ekipi Čelika: Sara Heljić 24, Ajla Selimović 16 i  Berina Mustafica 14 poena.

Sve poene za Leotar su postigle Anđela Lalović i Jovana Milaković po 19, Ksenija Kuzmanović i Snežana Dostinić po 12 i Milica Daković 2 poena. Jovana Milaković je imala i 17 skokova (double-double učinak).

Košarkašice Čelika pred ovu utakmicu su imale bilans od osam pobjeda i dva poraza, 18 bodova, treće mjesto na tabeli. Ekipa „Leotar 03“ je na bilansu od šest bodjeda i četiri poraza, 16 bodova, 5.mjesto.

Tok utakmice:

U prvoj polovini prve četvrtine u vođstvu su domaće košarkašice Čelika, ali od rezultata 15:11 gošće iz Trebinja prave seriju od 0:7 i rezultat je 15:18 za Leotar. Do kraja četvrtine ostaje vođstvo Leotara od 19:24.

Na početku druge četvrtine gošće prave seriju od 0:6 i rezultat je 19:30. Domaće košarkašice donekle smanjuju vođstvo gošći, ali je vođstvo u rasponu od šest do 12 poena (26:38). Druga četvrtina je završena sa 17:19, pa je na poluvremenu 36:43 za Leotar. Procenat šuta Čelika u 1.poluvremenu je bio 36%, a gošći 50%, trojke Čelika su bile 0/11, a gošći 3/8, što su uzroci vođstva gošći nakon prvog poluvremena.

Treću četvrtinu bolje su odigrale domaće košarkašice, u finišu utakmice prave seriju od 6:0 i u potpunosti su preokrenule rezultat na 53:51, što je rezltat nakon tri četvrtine utakmice. Treća četvtina je završena sa 17:8 za Čelik. Do kraja utakmice domaće košarkašice nisu više ispuštale stečeno vođstvo.

Posljednju četvrtinu su, ponovo, dobile košarkašice Čelika sa 20:13, za konačnih i zasluženih 73:64.

Drugo poluvrijeme Čelik je dobio sa 37:21.

Double-double učinak kod Čelika imala je Sara Heljić sa 24 poena i 15 skokova, indeks korisnosti 32.

Košarkašicama Čelika ovo je deveta pobjeda u prvenstvu uz dva poraza.

U narednom 12.kolu košarkašice Čelika BH Telecom su domaćini ekipi Jedinstvo iz Tuzle.