Nikozija: Kipar – BIH 2:3, naši u baražu

Kipar-BiH
Kipar-BiH

Fudbalska reprezentacija Bosne i hercegovine savladala je selekciju Kipra s 3:2, u posljednjem meču grupe B kvalifikacija za nastup na evropskom prvenstvu u Francuskoj naredne godine. BiH je pobjedom u Nikoziji osvojila tri boda koja joj donose treće mjesto u grupi iza selekcija Beglije i Velsa, te nastup u dodatnim kvalfikacijama. BiH će protivnika u baražu saznati nakon žrijeba koji će biti održan u nedjelju 18. oktobra.

Prvo poluvreijeme utakmice u Nikoziji okončano je remijem 2:2, a oba tima su imala periode igre u koijima su dominirali. Prvih 25 minuta utakmice pripalo je selekciji BiH, koja je u tim trenucima izgledala kao reprezentacija koja zna šta treba raditi da bi došla do konačnog cilja, odnosno plasmana u dodatne kvalifikacije. BiH je bolju igru u tim početnim minutama meča krunisala lijepim pogotkom Harisa Medunjanima u 13. minutu. Veznjak Deportiva je odlično natrčao na ubačaj s lijeve strane i postigao prvi gol za gostujući tim.

Međutim, domaći igrači se nisu predavali i ubrzo su počeli da ozbiljnije prijete Begovićevom golu. Nekon nekoliko izglednih prilika, Kiprani u 32. minutu pogotkom Costantinosa Charalambidesa dolaze do izjednačenja, a devet minuta poslije nakon loše intervencije odbrane selekcije BiH i do vodstva. Gol za 2:1 u korist domaćeg tima u 41. minutu postigao je Nestoras Mitidis.

Kipar je u drugom dijelu prvog poluvremena bio bolja ekipa na terenu i zasluženo je došao do vodstva, ali kada je izgledalo da će rezultatom 2:1 završiti prvih 45. minuta, BiH u 44. minutu novim pogotkom raspoloženog Harisa Medunjanina dolazi do izjednačenja. Drugo poluvrijeme pripalo je u potpunosti selekciji BiH koja je uspostavila potpunu kontrolu nad igrom. Opreznom igrom izabranici Mehmeda Baždarevića znatno su umanjili broj prilika Kiprana koji su teško dolazili do Begovićevog gola.

S druge strane, ni BiH nije mnogo prijetila sve do ulaska korpulentnog napadača Milana Đurića, koji se u 67. minutu odlično snalazi u protivničkom šesnaestercu i postiže gol koji je donio važnu pobjedu BiH. Baždarević je u finišu meča na teren poslao defanzivca Ermina Bičakćića, te na taj način u potpunosti učvrstio odbranu selekcije BiH, tako da Kipar do kraja utakmice nije uspio ozbiljnije ugroziti Begovića.

U nedjelju se izvlače parovi za baraž, naši su jedan od nositelja, a sredinom novembra (12.-17.) se igraju utakmice baraža, po principu – dvije utakmice, kuća, gostovanje.

Selektor Kipra Charalampos Christodoulou na teren je poslao sljedeće igrače: Giorgallides – Demetriou, Dossa Junior, Laifis, Antoniades – Nikolaou, Leban, Charalambides, Makridis, Efrem – Mytidis. Za našu reprezentaciju selektor Mehmed Baždarević odlučio se za sljedeća imena: Begović – Mujdža, Spahić, Šunjić, Zukanović – O. Vranješ, Medunjanin, Višća, Pjanić, Lulić – Ibišević .

Rezultati posljednjeg, 10. kola B-grupe kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2016. u Francuskoj:

6. Andora 10 0 0 10 4:36 0

Na EP su se plasirale reprezentacije Belgije i Velsa, dok će BiH igrati u baražu.

Posljednji susreti u kvalifikacija za evropsko prvenstvo 2016. u Francuskoj odigrani su večeras, nakon kojeg je poznato svih 20 direktnih učesnika i osam ekipa koje će igrati baraž.

Posljednje dvije reprezentacije koje su osigurale direktno učešće su Hrvatska i Turska. Hrvati su u gostima pobijedili selekciju Malte sa 1:0 i tako osvojili drugo mjesto u H-grupi, odakle su potisnuli Norvešku koja je poražena u Rimu od Italije sa 2:1.

Turska je izborila učešće na Euru kao najbolja trećeplasirana reprezenatcija u kvalifikacijama. Turci su u posljednjem kolu pobijedili Island golom u 89. minuti, a na ruku im je išao i rezultat u Rigi gdje je Kazahstan pobijedio Latviju sa 1:0. Takav rasplet Tursku je doveo u poziciju da na tabeli najboljih trećeplasiranih reprezentacija pretekne Mađarsku.

Plasman na EP osigurale su selekcije: Francuske (domaćin), Islanda, Češke, Belgije, Velsa, Španije, Slovačke, Njemačke, Poljske, Engleske, Švicarske, Sjeverne Irske, Rumunije, Austrije, Rusije, Italije, Portugala, Albanije, Hrvatske i Turske.

Plasman u baraž osigurale su BiH, Ukrajina, Irska, Švedska, Slovenija, Norveška, Mađarska i Danska. BiH će u baražu, koji je na rasporedu 18. oktobra, biti nosilac.