ZDK prvak kadetskog prvenstva reprezentacija kantona – U organizaciji Šahovskog saveza Federacije BiH i suorganizaciji Komisije za kadetski i juniorski šah ŠSFBiH, u Zenici je održano Deseto ekipno kadetsko prvenstvo reprezentacija kantona ŠSFBiH u šahu za 2017.godinu. Prvenstvo je igrano u J.U. „Penzionerski dom sa stacionarom“ u Zenici , u periodu od petka 07.07. do subote 08.07.2017.godine. Učešće je uzelo pet reprezentacija kantona ŠSFBiH.

Pobjednik prvenstva i prvak za 2017.godinu je reprezentacija Zeničko-dobojskog kantona, koja je nastupila u sastavu Dino Marković, Vedin Čosić, Evel Karalić i Lana Zakić. Sve poene za Zeničane osvojili su Vedin Ćosić i Lana Zakić, dok je Evel Karalić osvojio 3,5, a Dino Marković 3 poena.

Zeničani su osvojili 8 meč bodova i 14,5 poena. Drugo mjesto osvojio je Tuzlanski kanton sa 5 meč bodova i 9 poena, a treće mjesto kanton Sarajevo sa 4 meč boda i 7 poena.

Pokrovitelj prvenstva bilo je Ministarstvo za obrazovanje, nauku, kulturu i sport kantona ZDK.
Pravo učešća su imale kadetske reprezentacije kantona. Reprezentacija je brojala 3 kadeta i jednu kadetkinju godišta 1999. i mlađi. Igran je Bergerov sistem, sa tempom igre od 60 minuta po igraču za cijelu partiju.
Prvenstvo je sudio Fahrudin Ćerim IA iz Zenice. Direktor turnira bio je Vedad Šestić, predsjednik ŠSZDK, a operater Belmir Miskić.
Nagrade za učesnike dijelio je Vedad Šestić i one su bile sljedeće: prvo mjesto pehar, zlatne medalje i diploma za plasman, drugo mjesto, srebrene medalje i diploma za plasman, treće mjesto, bronzane medalje i diploma za plasman.Ostala mjesta diplome za nastup.
Prvenstvo je proteklo u fer i sportskom nadmetanju uz dobru organizaciju.