FOTO: Završeno 11.šahovsko prvenstvo ŠSFBiH – Prvaci Emir Dizdarević i Nadina Mahmutbegović – Nakon dvodnevnog takmičenja i uz učešče 50 takmičara danas 24.12.2017.godine u Zenici je završeno 11.otvoreno seniorsko pojedinačno prvenstvo (M-Ž) u šahu za 2017.godinu.

Organizator je bio ŠSFBiH, tehnički organizator Šahovski savez Zeničko-dobojskog kantona, a prvenstvo se igralo u prostorijama Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, ulica Armije RBiH broj 1 u Zenici.

U muškoj konkurenciji pobjednik je Zeničanin sa sarajevskom adresom, velemajstor Emir Dizdarević sa 7,5 poena, drugi je IM Damir Šutković iz Bugojna sa 7, a treći mladi Sarajlija FM Rijad Burović sa 6,5 poena.

U ženskoj konkurenciji najbolje plasirana je Nadina Mahmutbegović iz Živinica sa 3,5 poena, druga je mlada Zeničanka, Lana Zakić, takođe, sa 3,5 poena, ali sa slabijim dodatnim kriterijima, a treća, takođe, mlada Zeničanka Lorena Čerkez sa 2,0 poena.

Igrao se Švicarski sistem od devet kola, a tempo igre bio je 20 minuta po igraču, uz dodatak od 10 sekundi za svaki odigrani potez. Turnir će se rejtingovati kod FIDE.

Pobjednici, Emir Dizdarević i Nadina Mahmutbegović su osvojili titule prvaka OPŠSFBiH u muškoj i ženskoj konkurenciji za 2017. godinu, pripao im je pehar i novčana nagrada i svim nagrađenim igračima dodjeljene su diplome.

Nagradni fond bio je 1.390 KM i podijeljen je na 10 prvoplasiranih šahista u rasponu od 400 KM za 1.mjesto do 40 KM za 10.mjesto, dok je nagradni fond za tri prvoplasirane šahistkinje 450 KM (200+150+100 KM).

Direktor prvenstva bio je mr.Vedad Šestić, glavni sudija Nihad Sušić FA, a pomoćni sudija prvenstva bio je Šemsudin Muminović FA.