FOTO: Poraz košarkaša Čelika na startu prvenstva – Košarkaši Čelika, uokviru 1.kola A1 Lige KSBiH, sezona 2019/2020, bili su domaćini ekipi KK IBU Spartans iz Živinica. Utakmica je odigrana na centralnom terenu gradske Arene „Husejin Smajlović“ u Zenici pred oko  400 gledalaca. Pobjedu u ovom derbiju zabilježili su gostujući košarkaši IBU Spartansa i tako dobro startovali u novom prvenstvu.

Rezultat: OKK Čelik – KK IBU Spartans  87:92  (20:28), (23:18), (19:24), (25:22);

Sastavi ekipa i postignuti poeni:

OKK Čelik: Pate T. 5, Bajramović B. 4, Avdibegović A. 5, Keso M. 15, Podojak A. 20, Križanović R. 15, Britvar S. 9, Varupa N. 11, Đulan A., Fajković K., Škaljo A., Hodžić V. 3. (Šef struke Armel Mujaković, pom. trener Edin Varupa);

KK IBU Spartans: Klještan Ž.19, Maksimović N. 32, Kamberović N., Brčaninović B., Čičkušić N. 4, Sprečak S., Nezirić E. 10, Kasumović B.1, Vrtagić M. 14, Mujagić A., Antunović S. 6, Livadić R 6.

Najefikasniji kod Čelika: Anes Podojak 20, Ranko Križanović i Mirza Keso po 15 poena.

Najviše koševa za IBU Spartans postigli su: Maksimović N. 32, Klještan Ž. 19 i Vrtagić M. 14 poena.

Domaći košarkaši bolje otvaraju utakmicu i vode sa 3:0, gosti se konsoliduju i koriste greške i nepreciznost domaćih za preokret i vođstvo do kraja prve dionice. Imali su i 10 poena prednosti (12:22), a dionica završava sa 20:28 za goste iz Živinica. Nakon nekoliko minuta druge dionice košarkaši Čelika furioznom igrom su izjednačili rezultat na 32:32, a pet minuta do poluvremena su i poveli sa 36:32, što je i najveća prednost domaćih na utakmici. Drugu dionicu Čelik je dobio sa 23:18, a na poluvrijeme se otišlo pri vođstvu gostiju od 43:46.

U trećoj dionici Čelik još dva puta ima minimalno vođstvo (52:51) i (54:53), ali gosti, predvođeni izvrsnim Maksimovićem, ponovo povećavaju prednost do kraja treće dionice na 62:70.

Pet minuta do kraja utakmice, gosti stvaraju i najveće vođstvo na utakmici od +11 poena (71:82). Domaći pojačavaju tempo igre i preciznost i na dva minuta do kraja utakmice, trojkom Ranka Križanovića prilaze na zaostatak od samo jednog poena (83:84). Uzvratio je trojkom razigrani Maksimović za 83:87. Do kraja utakmice domaći su napravili još neke greške, što borbeni gosti koriste, povečavaju vođstvo za konačnih 87:92. Utakmica je bila borbena i neizvjesna do zadnje minute, igralo se u dosta  visokom ritmu, sa željom kod obje ekipe za pobjedom. Kod gostiju je bio, gotovo, nezaustavljiv Nebojša Maksimović sa 32 postignuta poena i odličnim razigravanjem cijele ekipe, a Maksimović je nekada nastupao i za Čelik.

Sudije su u više navrata dobile zvižduke i proteste na nekoliko svojih odluka, uglavnom, na štetu domaćih.