FOTO: Košarkaši Čelika izborili majstoricu za finale nakon dva produžetka – U drugoj utakmici polufinala play off-a za prvaka A1 Lige KSBiH, sezona 2018/2019, košarkaši Čelika bili su domaćini ekipi KK Igman Burch University sa Ilidže. Utakmica je odigrana na centralnom terenu gradske Arene „Husejin Smajlović“ u Zenici pred oko 600 gledalaca. Pobjedu u ovom derbiju, nakon dva produžetka od po 5 minuta, zabilježili su domaći košarkaši Čelika i tako izborili majstoricu – treću utakmicu u borbi za prvaka A1 lige.

Rezultat:  OKK Čelik – KK Igman Burch Univeersity 101:95; 77:77; 92:92: (16:22), (18:22), (19:19), (24:14), 1.produžetak 15:15, 2.produžetak 9:3;

Glavni sudija Maid Lasetović, sudija 1 Seid Nožinović, sudija 2 Nermin Kasumović, komesar Nedim Ćudić;

Sastav OKK Čelik i poeni: Muhamed Gak 10, Armin Avdibegović (cap) 18, Eldar Abazović, Mirza Keso 12, Anes Podojak 14, Kerim Dragolj 15 poena + 11 skokova, Vildan Hodžić 2, Denis Halilović 2, Namik Varupa 9 poena + 20 skokova,  Adi Bambur 1, Kenan Fajković, Imran Porča 18. (Trener Armel Mujaković, pomoćnik Edin Varupa);

Najefikasniji kod Čelika: Armin Avdibegović i Imran Porča po 18, Kerim Dragolj 15, Anes Podojak 14, Mirza Keso 12 poena. Najviše koševa za Igman Burch Un. postigli su: Ermin Tarčin 18 poena +17 skokova, Elmin Džafić 18, Enis Bektić 13, Dino Bektašević 12 poena. Tek u četvrtoj utakmici u ovoj sezoni košarkaši Čelika su uspjeli da pobjede ekipu KK Igman Burch University i tako uspjeli izboriti treću utakmici, majstoricu za ulazak u finale play off-a za prvaka A1 lige. U zeničkoj Areni viđena je prava sportska drama sa dva produžetka od po 5 minuta.

Domaći vode sa 2:0 i to je jedino vođstvo u toku 4 dionice regularnog dijela utakmice. Igman prelazi u vođstvo i do 10 poena u ovoj dionici (8:18), a dionica završava sa 16:22 za Igman. Sredinom druge dionice samo je + 2 poena za goste (28:30), ali do poluvremena je +10 poena za Igman (34:44). I drugu dionicu su dobili gosti sa 18:22. Na početku treće dionice je +15 za goste (34:49) i to je najveće vođstvo na utakmici. Do kraja treće dionice, uz dobru rolu Imrana Porče, završilo je 53:63 za Igman, znači treća dionica neriješeno 19:19. Četvrtu dionicu domaći otvaraju mini serijom od 6:0 i rezultat je 59:63. Gosti se ne predaju i dalje zadržavaju prednost od 4 do 8 poena. Na tri minute do kraja, sa 5 uzastopnih poena kapitena Avdibegovića, domaći prilaze na 3 poena zaostatka (67:70). Minut do kraja domaći uspjevaju da izjednaće na 75:75, zatim gosti ponovo vode sa 75:77, ali Avdibegović pogađa za 77:77. Imao je mladi Anes Podojak šut za pobjedu, ali nije pogodio i igrao se 1.produžetak od 5 minuta. U ovoj dionici povrijeđena su dva gostujuća igrača, koji više nisu ulazili u igru.

Na početku 1.produžetka domaći vode sa 79:77, gosti stižu i prestižu (79:82), a nakon toga trojka Avdibegovića za 82:82. U narednom periodu gosti idu na + 6 poena (84:90) na 31 sekundu do kraja produžetka. Svi u Areni su bili ubjeđeni da je gotovo za domaće, ali tako nisu mislili Kerim Dragolj i Mirza Keso koji sa dvije trojke i Anes Podojak sa dva poena su izborili i drugi produžetak, rezultat je 92:92.

U 2.produžetku bolje su se snašli domaći, poveli sa 5 poena prednosti (97:92), a završilo je 101:95 za Čelik. U prvom napadu, postigavši koš, povrijeđen je pri padu Mirza Keso, koji nije ulazio u igru do kraja utakmice. U drugoj polufinalnoj utakmici u Jablanici su igrali KK Turbina – KK Promo Donji Vakuf 84:69. Treće utakmice u oba polufinala na rasporedu su 27./28. aprila 2019.godine, koje će odlučiti finaliste.

Tekst E. Imamović; foto galerija: Jasmin Blicko Hadžić / E.Imamović