Nogometna reprezentacija BiH je u prvom kolu grupe D kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. osvojila bod u Finskoj odigravši rezultatom 2:2.

Dobru akciju bh. tim je izveo u 8′, ali je šut Miroslava Stevanovića iskosa sa desne strane odbranio Jesse Joronen. Pokušao je u 14′ i kapiten Edin Džeko nakon dodavanja Stevanovića, ali nije najbolje zahvatio loptu i ona je otišla preko gola. Odličnu priliku Zmajevi su imali u 20′. Prvo je Amer Gojak šutirao iskosa sa lijeve strane, Joronen odbio loptu, a potom su šutevi Eldara Ćivića i Edina Džeke izblokirani. Nakon kornera Miralema Pjanića u 24′ Džeko loptu šalje glavom preko gola. U 27′ Stevanović izlazi sam ka golu Finske nakon odličnog dodavanja Džeke, ali Joronen još jednom odlično interveniše. Domaći tim je najbolju priliku u prvom poluvremenu imao u 41′, ali je Ibrahim Šehić odlično odbranio šuteve Teemu Pukkia i Glena Kamare.

Izabranici Ivayla Peteva ofanzivno su ušli u drugo poluvrijeme i nakon nekoliko prilika u 55′ dosuđen je jedanaesterac za bh. tim. Miralem Pjanić je šutirao sa bijele tačke, Joronen prvo brani njegov udarac, ali naš vezista natrčava na odbijenu loptu i pogađa mrežu. Svega tri minute poslije Pukki se najbolje snalazi u kaznenom prostoru bh. tima i izjednačuje rezultat. Nakon centaršuta Ćivića sa lijeve strane u 71′, odličan u skoku je bio Džeko, ali lopta ponovo odlazi preko gola. Finci u 77′ dolaze do prednosti kad je Pukki istrčao kontra napad, izašao sam pred Šehića i poslao loptu u mrežu. U 84′ Miroslav Stevanović se odlično snalazi nakon dodavanja Edina Džeke i izjednačuje rezultat.

Sudija: Tasos Sidiropoulos (GRE)
Pomoćnici: Polychronis Kostaras (GRE); Lazaros Dimitriadis (GRE)
4. sudija: Ioannis Papadopoulos (GRE)

SASTAVI

FINFinska BIHBosna i Hercegovina
1. Jesse Joronen (GK) 12. Ibrahim Šehić (GK)
2. Paulus Arajuuri (C) 2. Eldar Ćivić
4. Joona Toivio 4. Darko Todorović
6. Glen Kamara  žuti karton 31′ 6. Siniša Saničanin
8. Robin Lod  izmjena izlazi 77′ 10. Miralem Pjanić  gol 55′
10. Teemu Pukki  gol 58′ gol 77′ 11. Edin Džeko (C)