Naše

EKSKLUZIVNI VIDEO (x4) + FOTO – Pozitivna Zenica – pogledajte motivacijske govore Edhema Edija Čustovića (IEEE) i Armina Talića (BIT Alijansa)

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

EKSKLUZIVNI VIDEO (x4) + FOTO – Pozitivna Zenica – pogledajte motivacijske govore Edhema Edija Čustovića (IEEE) i Armina Talića (BIT Alijansa)

Armin Talić je rođen, odrastao i školovao se u Zenici. Danas predvodi BIT Alijansu, grupaciju 31 programerske IT kompanije iz BiH, koje rade za najveće svjetske kompanije, generišući promet stotinama miliona eura. Edhem Eddie Čustović je sa sedam godina, prije rata, odselio u Australiju, gdje se školovao, a danas predaje na jednom od najboljih svjetskih Univerziteta i dio je grupacije najboljih stručnjaka svijeta u IKT tehnologijama.

Njih dvojica su danas promovirali tehnologija kojima se bave u sklopu predavanja Politehničkog fakulteta Univerziteta u Zenici na temu “Softversko inženjerstvo kao privredna grana ZDK i BiH”, u amfiteatru fakulteta. To je bila promocija novog (najvjerovatnije od jeseni) studijskog programa Politehničkog fakulteta, čije je Elaborate o pokretanju studijskog programa I (prvog) ciklusa i II (drugog) ciklusa studija Softversko inženjerstvo usvojio Senat Univerziteta u Zenici 27.12.2017. godine i koji su trenutno u proceduri daljnjeg usvajanja od strane nadležnih tijela i institucija.

Pogledajte u ekskluzivnom video zapisu cjelokupna predavanja, ustvari motivacijske govore ove dvojice mladih stručnjaka, što je preporuka kako za mlade osobe, srednjoškolce i studente, tako i sve one koji razmišljaju o ostanku ili odlasku iz BiH. Zenicablog je jedini dobio ekskluzivno pravo da snimi, te objavi snimak cjelokupnog predavanja i skupa, na čemu zahvaljujemo uvaženim stručnjacima Čustoviću i Taliću.

Rektor Univerziteta u Zenici Damir Kukić rekao je kako je krajnje vrijeme da se i zenički univerzitet priključi modernom svijetu koji se sve više zasniva na informatičkim tehnologijama.

“Taj studijski program je zaista neophodan ovom Univerzitetu. Prvo, zato što ga nemamo, a drugo zato što će sigurno povećati broj studenata. Treće, danas bez informatike ne možemo zamisliti ni društvene i humanističke nauke, a tek tehničke i prirodne. Možda je ovaj Univerzitet na neki način i zakasnio, i iako je ta budućnost već počela, mislim da je krajnje vrijeme da se i ovaj Univerzitet uključi u te procese”, rekao je Kukić i dodao kako će se kroz saradnju s Bit Alijansom i sličnim programima podići kvalitet obrazovanja i da će se na taj način studenti obučiti da izađu na tržište i osiguraju svoju egzistenciju.

Samir Lemeš, prodekan za naučno-istraživački rad Politehničkog fakulteta, rekao je kako se nada da će ovaj studijski program postati vremenom zaseban fakultet.

“Mislim da smo napravili dobar posao. To je odsjek koji je po mom mišljenju najsličniji onom Fakultetu informacionih tehnologija u Mostaru, a odlučili smo se na pokretanje studijskog odsjeka zato što nemamo dovoljno resursa za osnivanje fakulteta, ali se to možda pretvori vremenom u novi fakultet. Svrha današnje prezentacije je da ubijedimo donosioce odluka o osnivanju ovog programa, to su Vlada, Skupština ZDK i Upravni odbor (Univerziteta”, rekao je Lemeš te dodao kako je još otvoreno pitanje finansiranja, a koje treba biti riješeno nakon usvajanja elaborata.

Armin Talić, direktor Bit Alijanse, rekao je kako ona predstavlja udruženje 30 kompanija softverske industrije u BiH koje generišu 130 miliona KM godišnjeg prihoda i zapošljavaju 2.000 ljudi.

“Ovo je priča koja je značajna, jer rješava ključni problem zapošljavanja u BiH te nedostatak ovog kadra. Nama je potrebno 6.000 dodatnih softver inženjera koje ne možemo generisati kroz trenutne fakultete. Mi očekujemo kadar s ovog fakulteta i jedva ih čekamo da uđu u naše kompanije. Nama je u dvije naredne godine potrebno da dođemo do brojke od 12.000 ljudi, a čitava BiH trenutno upošljava 4.500 ljudi”, rekao je Talić.

Edhem Čustović s LA Trobe Universitiy u Melbourneu i član organizacije IEEE rekao je kako je neophodna dobra saradnja organizacija u svijetu.

“Ovdje sam ispred najveće profesionalne organizacije za tehniku, inženjerstvo i informatiku u svijetu, Institut elektrotehnike i elektronike koji postoji već 125 godina, broji više od 450.000 članova u 180 država. To što je Bit Alijansa za BiH, IEEE je za čitav svijet. Da bi jedna organizacija postojala i djelovala širom svijeta, moraju postojati dobri odnosi i saradnja s organizacijama poput Bit Alijanse i univerziteta i škola”, rekao je Čustović.

Čustović je naglasio kako želi iskoristiti svoju poziciju predsjedavajućeg Odbora za industriju i industrijske odnose da pomogne Bosni i Hercegovini i mladim ljudima.

“Trenutno sam predsjedavajući Odbora za industriju i industrijske odnose u svijetu. To je dobra prilika da pomognem BiH, univerzitetima, mladim ljudima da se povežu sa svijetom, da se koriste najnovijim tehnologijama i sarađuju sa stručnjacima, da podignemo čitav nivo industrije u BiH kroz znanja drugih država koje su već prošle neke slične stvari”, rekao je Čustović.

Nakon održane konferencije za medije uslijedilo je potpisivanje memoranduma o saradnji Bit Alijanse i Univerziteta u Zenici. Elaborat o pokretanju prvog i drugog ciklusa studija Softversko inženjerstvo na ovom fakultetu usvojio je Senat Univerziteta u Zenici 27. decembra 2017. godine i trenutno je u proceduri usvajanja kod nadležnih tijela i institucija. Ukoliko ZDK usvoji osnivanje ovog studijskog programa, prvi budući studenti će biti u prilici upisati prvi ciklus već u akademskoj 2018/2019. godini.

VIDEO 1:

Nakon uvodnog izlaganja v.prof.dr. Sabahudina Jašarevića, dekan Politehničkog fakulteta UNZE, o novom odsjeku “Softversko inženjerstvo” na Univerzitetu u Zenici govorio je v.prof.dr. Samir Lemeš,  prodekan  za  naučnoistraživački  rad.

VIDEO 2:

Posjetioci predavanja imali su priliku da se upoznaju sa krovnom organizacijom softverskih kompanija u BiH, koja okuplja 31 IT firmu iz cijele BiH, osim iz ZDK, a koja obećala svoju podršku na formiranju novog odsjeka i jačanje kadra u našem kantonu Kako je ova privredna grana u velikom zaostatku na području ZDK, prvenstveno zbog nedostatka kadrova, Univerzitet se odlučio da pokrene novi studijski program koji bi školovao ove kadrove.
Softversko inženjerstvo kao strateška grana privrede budućnosti BiH i osnovne informacije o BIT Alijansi predočio je Zeničanin Armin Talić, direktor BIT Alijanse.

VIDEO 3:

O značaju Informacionih tehnologija, inovativnosti i poduzetništvu, govorio je prof.dr. Edhem Eddie Čustović, koji trenutno rukovodi najvećom svjetskom strukovnom organizacijom za područje elektrotehnike i IT (IEEE), a koji dolazi sa australskog univerziteta La Trobe. tema predavanja je bila Inženjerstvo, informaciono‐komunikacione tehnologije (IKT), inovacije i poduzetništvo: suštinski temelji ekonomskog rasta, ali je prof.dr. Čustović sa La Trobe University Melbourne (Australija) govorio i o svojoj odluci da se vrati u BIH, te mogućnostima koje se otvaraju mladim Zeničankama i Zeničanima. Pogledajte ovaj sjajan motivacijski video:

BIT Alijansa je krovna organizacija 31 najveće IT kompanija u BiH sa više od 1.800 uposlenih. IEEE (Institut inženjera elektronike i elektrotehnike) je globalno strukovno udruženje sa više od 450.000 članova iz preko 180 država 
Elaborat o pokretanju novog studijskog odsjeka na Politehničkom fakultetu Univerziteta u Zenici  

VIDEO 4:

Ovim povodom je održana press-konferencija na kojoj su govorili prof.dr.sc.Damir Kukić, rektor Univerziteta u Zenici, prof.dr.sc. Sabahudin Jašarević, dekan Politehničkog fakulteta, prof.dr.sc. Samir Lemeš, prodekan za naučno-istraživački rad Politehničkog fakulteta, prof.dr. Edhem Eddie Čustović, LA Trobe University Melbourne. IEE i Armin Talić, direktor Bit Alijanse. Na press konferenciji je danas upriliičeno i potpisivanje Memoranduma o saradnji između Univerziteta u Zenici i Bit Alijanse, a Memorandum su potpisali Rektor Univerziteta Zenica dr. Damir Kukić i direktor BIT Alijanse Armin Talić. pogledajte snimak press konferencije.

FOTO GALERIJA:



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

Zadnje objavljeno