Banjalučanin Aleksandar Savanović pobjednik tradicionalnog šahovskog turnira povodom Kurban-bajrama

U Zenici, Šahovski dom, 25.06.2023. godine, održan je tradicionalni šahovski turnir povodom kurban-Bajrama. Turnir je otvorio Almin Dautbegović, član UO ŠK „Čelik“ iz Zenice.

Organizator takmičenja bio je ŠK “Čelik” Zenica, a generalni sponzor bio je gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović.

Tempo igre bilo je 11 minuta po igraču. Turnir je prijavljen kod FIDE i rejtingovat će se za Rapid rejting listu. Turnir se igrao po švicarskom sistemu od 9 kola (uz kompjutersko parovanje).

Na turniru je učestvovalo 58 igrača iz Zenice, Banja Luke, Kiseljaka, Tešnja, Zavidovića, Teslića,…

Među 58 igrača bilo je 10 igrača sa titulama i to: jedan velemajstor (GM), četiri internacionalna majstora (IM), tri FIDE majstora (FM), jedna WFM i jedna WCM igračica.

Nakon devet kola, prvo mjesto pripalo je IM iz Banja Luke Aleksandru Savanoviću sa 7,5 osvojena poena. Drugo mjesto zauzeo Zeničanin IM Goran Trkulja sa 7 poena.

Ukupan nagradni fond iznosio je 1.180,00 KM.

Lista redovnih nagrada:

1. mjesto IM Aleksandar Savanović (Banja Luka)
  2. mjesto IM Goran Trkulja (Zenica)
  3. mjesto IM Dušan Sekulić (Beograd)
  4. mjesto GM Milan Vukić (Banja Luka)
  5. mjesto Adin Tatarević (Zenica)
  6. mjesto Samir Bajrić (Zenica)
  7. mjesto Marko Lipovčić (Teslić)
  8. mjesto FM Vlado Narančić (Banja Luka)

Specijalne nagrade:

Najuspješniji igrač ŠK “Čelik” Zenica: Dino Marković -Zenica

Najuspješniji veteran: Halid Bajramović (65+godina) – Zenica

Najuspješniji kadet (2005.godište i mlađi) na turniru: Emanuel Lazić – Bijeljina

Najuspješnija ženska igračica na turniru: WFM Maša Babić –Teslić;

Direktor turnira je biti Vedad Šestić, predsjednik ŠK „Čelik“, glavni sudija IA Sejfudin Miskić, a pomoćni sudija i operater NA Belmir Miskić.

Inače, pobjednik prošlogodišnjeg tradicionalnog kurban-Bajramskog šahovskog turnira u Zenici bio je Zeničanin, IM Goran Trkulja.