Umjetničko-istraživački projekat “Žensko lice Zenice” Lidije Pisker uspješno je predstavljen na Urban Guerilla Festivalu u Gibellini (Italija), a prema najavama, projekat bi mogao biti uvršten u zvanični program “Gibellina – Prijestolnica savremene umjetnosti 2026.”
U toku dvodnevnog programa festivala Lidija je kroz interaktivne šetnje predstavila priče starijih žena iz Zenice, povezujući ih s pričama žena iz Gibelline u zajedničku zvučnu mapu ženskih uspomena u javnom prostoru. Kroz ovu mapu, dvije zajednice – bosanskohercegovačka i sicilijanska – povezane su glasovima žena koje pričaju svoje vlastite priče o životu, promjenama, identitetu i snazi sjećanja.
Projekat je izazvao snažne emocije među publikom, a gradonačelnik Gibelline izrazio je posebno divljenje i dirnutost originalnim pripovjedačkim pristupom naglasivši da upravo ovakvi projekti pokazuju kako umjetnost može graditi mostove između gradova i zemalja.
Zvučna mapa Gibelline kreirana je uz podršku organizatora Urban Guerilla Festivala i u saradnji sa ženama Gibelline, koje su podijelile svoje priče o svakodnevnom životu i promjenama u svom gradu. Projekat predstavlja nastavak audio-šetnje “Žensko lice Zenice”, koju je udruženje Naš most Zenica razvilo s ciljem promocije kulturnog pamćenja, aktivnog starenja i intergeneracijskog dijaloga kroz umjetnost.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010










