Posljednja etapa ovogodišnjih “Zeničkih horizonata” protekla je u znaku vedrog duha, zajedništva i sjećanja, uprkos oblačnom vremenu koje je pratilo učesnike na stazi ka jugu.
Iako su tmurni oblaci dominirali nebom, najavljena suha prognoza i želja za druženjem okupili su planinare na startu lagane šumske rute. Prve korake obilježile su stepenice koje su vodile prema šumskoj stazi, gdje je podno stijena iznad naselja Krč napravljena prva pauza za fotografisanje impresivnog pogleda na Zenicu.
Uspon prema Kljunu odvijao se kroz cvijetne livade ispunjene raznovrsnim mirisima prirode, uz veselu igru djece koja su trčkarala po proplancima. Poseban emotivni trenutak obilježio je dolazak do gradskog groblja “Križ”, gdje su učesnici posjetili grob svog prijatelja Draženka Bakovića, dugogodišnjeg člana Udruženja “Vedro”. Njegovoj sestri ovom prilikom uručena je posthumna članska kartica, dodatno naglašavajući značaj ove etape kao jedne od posljednjih koje je i sam Draženko pohodio.
Završni dio ture vodio je silaskom iz Gornje Zenice prema Mokušnicama, gdje su organizatori zahvalili svim učesnicima na uspješnom završetku ovogodišnjeg ciklusa od četiri ture.
Ovogodišnje izdanje “Zeničkih horizonata” posebno je obilježeno inovacijom – učesnički kartoni sadržavali su QR kodove, koji su omogućili pristup detaljnim opisima i GPS trek zapisima svih tura putem web stranice Udruženja. Za tehničku realizaciju i snimanje trekova zaslužan je član tima, Dado.
Organizatori su zahvalili Gradu Zenici, gradonačelniku i prijateljima projekta: Zeni toursu, Optimum Ze, Plantagu, Mg Princessu, te medijskim partnerima Zenicablogu, 072info, Kakanj X i RTV Zenica, koji su podržali i pratili ovogodišnje aktivnosti.
“Zenički horizonti” još jednom su pokazali snagu zajedništva, ljubav prema prirodi i poštovanje prema onima koji su ostavili neizbrisiv trag u planinarskoj zajednici.
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
