Završeno 13.šahovsko prvenstvo ŠSFBiH – Prvaci Emir Dizdarević i Nadina Mahmutbegović

Završeno 13.šahovsko prvenstvo ŠSFBiH – Prvaci Emir Dizdarević i Nadina Mahmutbegović – Nakon četvorodnevnog takmičenja i uz učešče 42 takmičara, danas 04.8.2019.godine u Mostaru je završeno 13.otvoreno seniorsko pojedinačno prvenstvo u šahu za 2019.godinu, (zajednički turnir za igračice i igrače). Prvenstvo se igralo od 01.- 04.8.2019.godine.

Organizator je bio ŠSFBiH, a tehnički organizator Šahovski klub „Mostar“.

U muškoj konkurenciji pobjednik je velemajstor (GM) Emir Dizdarević sa 5,5 poena, drugi je FM Rijad Burović sa 5,0, a treći FM Efim Muratović, takođe sa 5,0 poena, ali sa slabijim dodatnim kriterijima.

U ženskoj konkurenciji najbolje plasirana je WFM Nadina Mahmutbegović iz Živinica sa 3,5 poena.

Pobjednici, Emir Dizdarević i Nadina Mahmutbegović su osvojili titule prvaka OPŠSFBiH u muškoj i ženskoj konkurenciji za 2019. godinu, pripao im je pehar i novčana nagrada, a svim nagrađenim igračima dodjeljene su diplome.

Na prvenstvu je nastupilo i nekoliko šahista iz Zenice, a najbolji rezultat ostvarili su Halid Bajramović sa 4,5 osvojena poena i mladi Evel Karalić sa 4,0 poena, koji je osvojio i prvu nagradu za igrače do 1.800 ELO poena.

Prvenstvo se igralo po Švicarskom sistemu, u sedam kola, sa tempom igre od 90 minuta po igraču za cijelu partiju uz bonifikaciju od po 30 sekundi po potezu počevši od prvog.

Nagradni fond za redovne nagrade iznosio je 2.100 KM i podijeljen je na osam prvoplasiranih šahista. Nagrađena su po dva igrača u tri grupe ELO rejtinga, a dodjeljene su i nagrade u ženskoj i konkurenciji kadeta/omladinaca.

Turnir će se rejtingovati kod FIDE.

Direktor prvenstva bio je Adil Šuta, glavni sudija Bajro Obuća IA, a pomoćni sudija prvenstva bio je Halim Hutinović DA.

Plasman osam prvoplasiranih i nagrađenih šahista u redovnim nagradama na prvenstvu: