VIDEO+FOTO: Premijer liga BIH: Čelik – Borac 1:2 (1:0)

NK ČELIK – FK BORAC  1:2; Stadion: „Bilino polje” u Zenici; Početak u 13:00 sati; Gledalaca oko 1.000 (Na južnoj tribini oko 50-ak najvatrenijih Čelikovih navijača, popularnih Robijaša, a na sjevernoj tribini oko 100-tinjak navijača Borca). Vrijeme: sunčano i prohladno  (+ 6*C).

Glavni sudija  bio je Vladimir Bjelica (Istočno Sarajevo) pomoćnici: A1 Stefan Tešanović (Ist.Sarajevo)   A2 Moamer Čaušević (Sarajevo), delegat Radika Marić (Bijeljina).

Uokviru  18. kola (sedmo kolo drugog dijela prvenstva) prvenstva BH Telekom Premijer nogometne lige BiH, sezona 2019/2020, na  stadionu “Bilino polje“ u Zenici igrali su derbi utakmicu stari rivali, domaći NK Čelik i ekipa FK Borac iz Banja Luke. Završeno je neriješeno.

REZULTAT: ČELIK – BORAC BL  1:2  (1:0)

Strijelci: 1:0 Anel Dedić u 44′, 1:1 Demir Jakupović u 84′, 1:2 Srđan Vujaklija u 93′;

Žuti kartoni: Jamak, Pavlović, Vrhovac (Čelik), Janičić (Borac);

Sastavi ekipa.

NK Čelik: Pavlović, Brekalo, Ćubara, Vrhovac, Dedić, Salčinović (cap), Grahovac, Pecelj (od 83′ Resić), Perišić (od 30′ Žuna), Jamak, Mahmutović (od 63′ Okić). (Treneri: Igor Jović i Slaviša Božičić); Još na klupi Čelika: golman Nurković, Musić, Resić, Dilaver, Isić.

FK Borac: Lučić, Radulović (od 52′ Vujaklija), Jovanović, Crnov (od 65′ Jakupović), Danilović, Ćosić (od 96′ Volkov), Milutinović, Dujaković, Vranješ (cap), Janičič, Ziljkić. (Glavni trener Branislav Krunić, pom.trener Darko Maletić);

U jednom od derbija  18.kola igrali su zenički Čelik i banjalučki Borac. U prvom dijelu sezone, u sedmom kolu u Banjoj Luci, bilo je 3:1 za Borac, strijelci Vranješ (2x) i Crnov za Borac, a Mahmutović za Čelik.

Tok utakmice i neki od zanimljivih detalja sa utakmice:

U prvoj minuti sudar glavama kapitena Salčinovića i Janičića, kapiten Čelika nastavlja igru sa povezom na glavi. Borac imao više od igre u prvom poluvremenu, bilježimo pokušaje Crnova u 4′, Danilovića u 15′, Vranješa u u 36′ i 45′, a najbolju šansu imao je Stojan Vranješ, kapiten Borca, u 11′ kada je izbio sam pred golmana domaćih, koji je fenomenalno odbranio i spasio svoj gol. U 21′ bilježimo dobar centaršut Grahovca, a ispred Ćubare, glavom je izbio Jovanović.

Domaći dolaze u vođstvo od 1:0 u 44′ nakon prve prave akcije u prvom poluvremenu. Salčinović je centrirao sa desne strane do Mahmutovića, koji odlično spušta do slobodnog Anela Dedića, a ovaj topovski pogađa sa oko sedam metara u gol Borca.

Na početku drugog poluvremena u 46′ nogometaš Čelika krade jednu loptu u šesnaestercu gostiju, izbija sam pred golmana Lučića, a ovaj fenomenalno spašava svoj gol. U narednoj minuti bakljada Robijaša i dimna zavjesa na jugu, vjetar povoljno duva i utakmica samo nakratko zaustavljena.

Pokušaj Salčinovića iz teške pozicije iskosa sa desne strane, Lučić izbacuje u korner. U drugom poluvremenu Čelik je bolje stabilizovao igru, bolje se igra na sredini terena u odnosu na prvo poluvrijeme i sada Borac teže dolazi do gola domaćih. Pokušaj Danilovića glavom u 71′ nakon kornera za goste, lopta odlazi preko gola. U 83′ iz igre izlazi

Borac je izjednačio na 1:1 u 84′ nakon jednog dubimskog centaršuta sa velike udaljenosti u srce šesnaesterca gdje Resić glavom kratko i loše izbacuje loptu, koja dolazi do rezerviste Demira Jakupovića, ovaj koristi povoljnu situaciju, odmah snažno šutira po zemlji u gol Čelika za izjednačenje. Sudijska nadoknada 7′.

U 92′ šansa za Čelik, Grahovac centrira, ali se Borac spašava izbacivanjem lopte ispred gola.

Preokret za 1:2 u 93′, nakon kornera iz blizine pogađa rezervista Srđan Vujaklija. Konačan rezultat 1:2 za Borac.

Teška situacija za Čelik u nastavku takmičenja, prvenstveno je razočarao Robijaše, koji su danas proslavili 31. rođendan i nije uspio pokloniti svojim Robijašima pobjedu kao najljepši poklon.

U narednom 19.kolu (posljednje kolo jesenjeg dijela sezone) nogometaši Čelika idu u goste ekipi Mladosti (Doboj-Kakanj).

12. Zvijezda-09 18 1 4 13 10:40 7

Parovi 19. kola (7. i 8. decembra): Zvijezda 09 – Sarajevo, Tuzla City – Široki Brijeg, Mladost – Čelik, Željezničar – Velež, Borac – Sloboda, Zrinjski – Radnik.

Tekst: Ekrem Imamović

Odabrane fotografije donosi vam Ekrem Imamović, a video golova Moja.tv platforma BH Telecoma

Pogledajte i golove Dedića u prvom i Jakupovića i Vujaklije u drugom poluvremenu – video Moja.TV