VIDEO+FOTO: POBJEDA! – Kazahstan – BIH 0:2 (0:1)

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine danas u Nur-Sultanu protiv Kazahstana igrala je prvu od nekoliko presudnih utakmica u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. godine. Dva gola Smaila Prevljaka bila su presudna da se naši Zmajevi, bez deset standardnih igrača sa prethodnih utakmica (zbog povreda, COVID-a i nefer poteza domaćina sa neodobravanjem viza za četiri Zmaja) budu dovoljna da odnesemo sva tri boda iz kazahstanske prestonice.

Selektori dva tima, Talgat Baysufinov i Ivaylo Petev, odredili su početne sastave. Za razliku od prethodnih mečeva našeg nacionalnog tima, bugarski stručnjak na klupi Zmajeva, uprkos povredama i administrativnim problemima (četiri igrača nisu dobila vize) nije odustao od sistema 3-5-2. Najbolji bh. fudbaleri na Astana Areni počeli su u formaciji s tri stopera, a početni sastav naše reprezentacije činili su Šehić – Ahmedhodžić, Kovačević, Ćivić – Stevanović, Cimirot, Hadžiahmetović, Gojak, Kolašinac – Džeko, Prevljak.  Ovoga puta Petev je odlučio napraviti rokadu u napadu, pa je društvo Edinu Džeki praviti Smail Prevljak, koji igra u odličnoj formi u belgijskoj Jupiler ligi, dok je Ermedin Demirović, koji je bio Dijamantov partner u špicu u septembarskim susretima ostao na klupi.

Naš tim je stigao u vodstvo u 25. minuti susreta. Stevanović je sjajno centrirao, a Smail Prevljak glavom majstorski pogodio gol Kazahstana.

U 62. minuti kolosalna šansa za Zmajeve. Cimirot je bio sam ispred gola Kazahstana, ali je s nekih sedam metara nabio loptu visoko preko gola. Šteta, bila je ovo velika šansa da možda i završimo utakmicu.

Prevljak u 66. minuti postiže drugi gol i donosi veliko vodstvo našem timu! Opet je Stevanović ubacio s desne strane, Džeko je bio daleko za loptu na prvoj stativi, ali je na pravom mjestu bio Prevljak koji nakon prijema prsima lopte pogađa za 2:0.

Veliko vodstvo našeg tima!

U brojne prilike treba računati i barem četiri veoma izvjesne prilike našeg Edina Džeke, od kojih su prečka i stativa u 70. i 71. minuti  bila najizglednije.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine će naredni meč u kvalifikacijama odigrati 12. oktobra u Lvivu protiv Ukrajine.

Sudija: Davide Massa (ITA)
Pomoćnici: Fabiano Preti (ITA); Stefano Alassio (ITA)
4. sudija: Daniele Chiffi (ITA)

SASTAVI

KAZKazahstan BIHBosna i Hercegovina
1. Stas Pokatilov (GK) 12. Ibrahim Šehić (GK)
2. Sergei Maliy 2. Eldar Ćivić
3. Nuraly Alip 3. Adnan Kovačević
5. Islambek Kuat 5. Sead Kolašinac
9. Aleksei Schetkin  izmjena izlazi 61′ 9. Smail Prevljak  gol 25′ gol 66′ izmjena izlazi 80′
10. Georgi Zhukov  izmjena izlazi 61′ 10. Amer Gojak  žuti karton 83′
11. Yan Vorogovskiy  izmjena izlazi 78′ 11. Edin Džeko (C)
18. Dmitri Shomko  žuti karton 45′ izmjena izlazi 78′ 13. Gojko Cimirot  izmjena izlazi 62′
19. Baktiyor Zainutdinov 16. Anel Ahmedhodžić
20. Marat Bystrov  izmjena izlazi 83′ 18. Amir Hadžiahmetović
23. Yuri Logvinenko (C)  žuti karton 42′ 20. Miroslav Stevanović
IZMJENE IZMJENE
12. Igor Shatskiy (GK) 1. Nikola Vasilj (GK)
15. Mukhammejan Seisen (GK) 22. Kenan Pirić (GK)