Kultura Zenica

VIDEO+FOTO: U Zenici obilježen Svjetski dan slobode medija, otvorena studentska izložba

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Na Filozofskom fakultetu u Zenici obilježen Svjetski dan slobode medija i otvorena studentska izložba “Vizuelni izrazi slobode: od karikature od mema”

U organizaciji Katedre za kulturu i turizam Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici, upriličeno je obilježavanje Svjetskog dana slobode medija kroz edukativan i interdisciplinarni program.

Program je otvorila dekanica Filozofskog fakulteta prof. dr. Alica Arnaut, ističući važnost akademskih inicijativa u promociji slobode mišljenja i izražavanja, posebno među mladima. Uvodno izlaganje o globalnom i lokalnom kontekstu medijskih sloboda održao je prof. dr. Damir Kukić, redovni profesor komunikologije i medija, koji je govorio o izazovima slobodnog novinarstva, političkim pritiscima te sve prisutnijim dezinformacijama u digitalnom prostoru.

O praktičnim aspektima borbe za slobodu izražavanja iz perspektive novinara govorila je Velida Kulenović, dugogodišnja novinarka i predsjednica Udruženja BH novinari, koja je podcrtala važnost solidarnosti i institucionalne podrške novinarskoj profesiji. Poseban doprinos dao je i Adnadin Jašarević, direktor Muzeja grada Zenice, novinar i karikaturista, koji je u svom predavanju istakao snagu vizuelne komunikacije u vremenu sveopće medijske prezasićenosti.

Središnji dio događaja bila je studentska izložba „Vizuelni izrazi slobode: od karikature do mema“, rezultat višemjesečnog istraživanja i praktičnog rada studenata Kulturalnih studija. Kroz predmete poput Arhivistike, Digitalne humanistike, Novih medija i Muzeji, arhivi i biblioteke u informatičkom društvu, studenti su analizirali ulogu karikature u ratnim izdanjima lista Oslobođenje, prikupljali i interpretirali memove sa društvenih mreža, te razvijali kreativne i edukativne pristupe prezentaciji vizuelnih sadržaja.

Organizatori sa Katedre za kulturu i turizam naglasili su kako je osnovni cilj projekta bio potaknuti mlade na dublje razumijevanje slobode medija i važnosti vlastitog angažmana u njenoj zaštiti. Projekat je realiziran uz podršku Udruženja BH novinari i Gradske biblioteke Zenica.

Izložba, koja je privukla pažnju brojnih posjetilaca,  dostupna je i u online formi na sljedEćem linku: https://turizamikultura.ba/vizuelni-izrazi-slobode-od-karikature-do-mema/



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo