Video-Foto: golovi BIH – Andora 3:0

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u utakmici osmog kola B-grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. u Francuskoj večeras u Zenici pobijedila selekciju Andore sa 3:0. Golove su postigli Ermin Bičakčić (14.), Edin Džeko (30.) i Senad Lulić (45.).

Izabranici selektora Mehmeda Baždarevića upisali su treću pobjedu u kvalifikacijama zahvaljujući kojoj su na tabeli pretekli selekciju Kipra na četvrtom mjesto i vratili se u utrku za plasman u baraž. Nogometaši BiH su pitanje pobjednika riješili nakon prvih 45 minuta, kada su postigli sva tri gola. U 14. minuti Bičakčić je dobro reagirao nakon što je Zec prebacio loptu na drugu stativu i udarcem glavom postigao prvi pogodak u kvalifikacijama. Najbolji strijelac reprezentacije BiH svih vremena Edin Džeko u 30. minuti je preciznim udarcem sa 12 metara postigao svoj sedmi gol u ovom kvalifikacijskom ciklusu, a u posljednjoj minuti prvog dijela u strijelce se upisao i Senad Lulić.

Drugo poluvrijeme proteklo je također u dominaciji nogometaša BiH, ali i gruboj igri gostiju iz Andore koji su na svaki način pokušavali da isprovociraju bh. igrače. To im je i uspjelo u 63. minuti kada je Muhamed Bešić neprimjereno reagirao nakon jednog oštrog starta igrača Andore zbog čega je dobio direktan crveni karton. Igrač Andore Rodriguez također je isključen te su obje ekipe do kraja igrale sa deset igrača.

U posljednjih dvadesetak minuta selektor Baždarević pružio je priliku Milanu Đuriću koji je u igru ušao umjesto Džeke, a prve minute u dresu BiH upisao je i Mario Vrančić koji je u 79. minuti ušao umjesto Seada Kolašinca. Do kraja nije bilo većih prilika te je ostalo 3:0. Za reprezentaciju BiH večeras su igrali: Begović, Bičakčić, Spahić, Kolašinac (od 79. Vrančić), Šunjić, Lulić, Zec, Bešić, Pjanić (od 44. Hadžić), Ibišević, Džeko (od 67. Đurić). Susret je na stadionu “Bilino polje” sudio Arnold Hunter iz Sjeverne Irske. U narednom kolu reprezentacija BiH 10. oktobra u Zenici dočekuje selekciju Velsa.

Početni sastavi reprezentacija:

BiH: Begović; Kolašinac, Spahić, Šunjić, Bičakčić; Zec, Bešić, Pjanić, Lulić; Ibišević i Džeko.

Andora: Pol; Garcia, Rebes, Lima, San Nicolas, Rodrigues; Ayala, Sonejee, Martinez, Vieira; Riera.