Građani Zenice najavljuju protest jer su ogorčeni cijenama, visinom doprinosa, kao i brojnim lokalnim problemima. Mnogima posao sada nije siguran, a neki su dobili i otkaze.
Cijene po svemu sudeći neće prestati rasti. Neminovno je i povećanje cijena u ugostiteljskim objektima, kaže Ivan Petrović, zenički ugostitelj. Odluke federalne vlasti o neradnoj nedjelji i minimalnoj plati dovode do zatvaranja objekata u Zenici.
“Sigurno je 20 ljudi ostalo bez posla. A bojim se da će to tek krenuti… od nameta, zabrane pušenja, imam i prijatelje u trgovinama i neradne nedjelje su postale upitne… Trebali su pitati objekte koji hoće da rade nedjelju neka rade i hoće da zarade dodatno. Svim ovim odlukama Federacija je dovedena na niži nivo”, smatra Petrović.
Promet je uslijed svega toga značajno pao, kaže Petrović. Boji se da povećanje cijena ne dovede društvo u situaciju da je luksuz dnevni odlazak u ugostiteljski objekat:
“Koliki su nama nameti postavljeni tako i mi moramo ispoštovati te namete naravno povećanjem cijena. Prije toga imali smo i odluku o zabrani pušenja. Znači to je dodatni namet gdje je promet pao 50%”.
Dok se ovakva poruka ponavlja iz Zeničko-dobojskog kantona od resornog ministra Amira Hasičevića dobijaju odgovor da promet nije pao i da neće podleći pritiscima. Kantonalni ministar poručuje da Tešanj i Maglaj naročito trpe negativne efekte nakon uvođenja neradne nedjelje.
“Federalnom ministru poručujem da u nedjelju ode na Karuše i imat će realnu sliku tržištu. Imamo s jedne strane mosta Doboj jug i nekoliko tržnih centara koji su zatvoreni i parkinzi su prazni, a imamo kolonu vozila koja ide prema Doboju. I ko nam može reći da tamo neće porasti promet?”, poručuje ministar privrede ZDK, Samir Šibonjić.
Na kraju ipak najveći finansijski teret osjećaju građani. Penzioneri sada nerado idu u trgovine, a neki od njih kažu da uspiju preživjeti mjesec dana samo uz pomoć djece.
“Dižu cijene niko ne kontroliše, a sa minimalnom penzijom znate kako je živjeti. Da mi nije djece bilo bi loše totalno. Dok platiš komunalije ništa ne ostane”.
“20% je za ovo manje novca nekada trebalo. Najgore je poskupljenje životnih namirnica, za to se pokrijemo, za ostalo šta ostane”.
“Prošli mjesec sam dobila 150 KM struje, a ovaj mjesec sam bila manje kod kuće bila sam u bolnici u Tuzli i došlo mi 300. Znači da je struja poskupila, kažu nije, a jeste”.
“Svaki dan skaču cijene, svaki dan. Da mi nije moje djece sjedila bih na ulici i prosila”.
Zbog enormnih poskupljenja Zeničani u nedjelju u 12 sati izlaze na protest i očekuju reakciju svih nivoa vlasti. Osim što traže suzbijanje poskupljenja, zahtijevaju smanjenje nameta na rad, potom reviziju u javnim preduzećima zaduženim za grijanje. Traže i informaciju o utrošku novca u Jablanici, kao i donošenje plana za suzbijanje vršnjačkog nasilja.
Više u prilogu kolega s N1 televizije:
Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010
