Video: BiH pobjedila Kinu za 9. mjesto na SP – Kina  – BiH 84:88; U utakmici za 9.mjesto na Svjetskom prvenstvu u košarci za kadete (U17) u Španiji, naša reprezentacija danas je igrala protiv ekipe Kine. U današnjoj utakmici naši momci su ostvarili pobjedu i tako osvojili deveto mjesto na SP za kadete.

Rezultat: Kina – BiH 84:88  (18:28), (16:21), (28:12), (22:27);

Za kadetsku reprezentaciju BiH su nastupali Adi Alikadić, Sani Čampara, Emir Čerkezović, Aljoša Janković, Drago Cvitanović, Miladin Vlačić, Amer Barukčija, Lazar Mutić, Srđan Kočić, Vedran Mirković, Emir Bačvić i Džanan Musa.

Nakon početnog vođstva Kine od 4:0 naši momci postižu osam uzastopnih poena za preokret rezultata i vođstvo, koje nisu ispuštali do kraja prve dionice. Naše vođstvo se kretalo od 8 – 12 poena (16:28), a dionica završava sa + 10 poena za naše momke (18:28).

Drugu dionicu otvara Musa trojkom za rezultat 18:21. Sredinom ove dionice Kinezi se približavaju na – 6 poena (30:36), ali do poluvremena naši postižu 13, a Kinezi samo 4 poena. U zadnjoj minuti druge dionice imali smo, do tada, i najveće vođstvo na utakmici od + 17 poena (32:49). Na odmor se otišlo pri rezultatu od + 15 poena za naše momke (34:49). Sani Čampara je postigao 14, a Džanan Musa 12 poena u prvom poluvremenu za naše kadete.

Za prvih pet  minuta treće dionice Kinezi prave rezultat 18:4 i dolaze na – 1 poen (52:53) i naši prave od gotovog veresiju! Na 1,40 minuta do kraja treće dionice Kinezi prelaze u vođstvo od 60:59, koje su uspjeli sačuvati na kraju treće dionice (62:61). Treću dionicu su dobili Kinezi sa 28:12.

U zadnjoj ddionici viđena je velika borba, ali su naši momci uspjeli sačuvati prednost koju su stekli tokom ove dionice od 1-7 poena (80:87). Završilo je + 4 poena za naše (84:88).

Najefikasniji u našoj selekciji bio je Džanan Musa sa 33 poena i 9  skokova. Sani Čampara 19 poena, Vedran Mirković 11 poena. Kod Kine najviše poena je postigao P. Chen i to 30 poena.

Prvenstvo smo završili sa 5 pobjeda i dva poraza za deveto mjesto na Svjetskom prvenstvu za kadete, koje igrano u Španiji. Aktuelni prvaci Evrope i devetoplasirani tim na svijetu. To su bh. kadeti.

Musa i Janković novi rekorderi Svjetskog prvenstva

Iako naša kadetska košarkaška selekcija do 17 godina nije prošla među osam najboljih na Svjetskom prvenstvu u Španiji, nakon onog nesretnog poraza od Australije u osmini finala SP, dva naša igrača su obilježila Mundobasket za kadete. To su Džanan Musa i Aljoša Janković.

Džanan Musa je postigao 50 poena na jednom meču (U pobjedi naših momaka protiv Kineskog Tajpeha od 105:75, nap.a.) i tako postavio rekord kadetskih svjetskih prvenstava u broju postignutih poena na jednom meču.

Naš drugi mladi i talentovani reprezentativac iz Igokee, Aljoša Janković, na utakmici protiv Dominikanske Republike (naša pobjeda 96:73, nap.a.) ostvario je triple-double učinak i tako postao prvi igrač kojem je to pošlo za rukom na jednom U17 Svjetskom prvenstvu. Janković je ostvario učinak od 15 poena, 18 skokova i 10 asistencija.

Čestitke našim mladim reprezentativcima na ovim podvizima i od sportske redakcije Zenicabloga.