U18-B: Pobjeda BiH za sedmo mjesto

EP za košarkašice U18-B divizija -Bukurešt 2015 – Utakmica naše selekcije za 7.mjesto – Pobjeda BiH za 7.mjesto: BiH – Danska  65:61

Danas (nedjelja) naša selekcija je igrala utakmicu za 7.mjesto na Evropskom prvenstvu B divizije i to protiv selekcije Danske. Ovo je, ujedno, bila zadnja utakmica naših djevojaka na EP. Završeno je pobjedom bh. selekcije.
Rezultat: BiH – Danska  65:61  (15:15), (13:14), (18:15), (19:17);

U prve dvije dionice vidjeli smo izjednačenu igru u kojoj su se ekipe smjenjivale u vođstvu, tako da je prva dionica završena neriješeno 15:15, a druga sa košem prednosti Danske (13:14), za minimalno vođstvo Dankinja na poluvremenu 28:29. U trećoj dionici viđena je, ponovo, velika i izjednačena borba sa naizmjeničnim vođstvom, a završilo je sa 18:15 za naše djevojke, odnosno na kraju treće dionice je 46:44 za bh.sastav. U ovoj dionici su se istakle Zeničanke Nedžla Kovačević i Almina Ćehajić.
Zadnju dionicu naše djevojke otvaraju sa serijom 9:0 za 55:46, a na dvije minute do kraja bilo je 10 poena prednosti na nas (63:53). Međutim, u narednih 30-ak sekundi Dankinje smanjuju na – 4 poena (63:59). U finišu utakmice naše djevojke su se konsolidovale i očuvale vođstvo za konačnih 65:61.

Najefikasnija u našoj selekciji bila je Zeničanka Nedžla Kovačević sa 18 poena. Jovana Marković je dodala 11, a Melisa Brčaninović 10 poena. Učinak Zeničanki na ovoj utakmici:
Nedžla Kovačević je provela u igri 33,35 minuta i postigla 18 poena, 5 skokova i 4 asistencije.
Almina Ćehajić provela je u igri 24,07 minuta i postigla 9 poena, 6 skokova i 3 asistencije.

U ekipi Danske nezadrživa je bila i ujedno najefikasnija Enna Pehadžić sa 31 poen i 10 skokova.

Donosimo rezultate naše reprezentacije u prvoj-grupnoj fazi takmičenja (grupa D):

U borbi za plasman od 5.do 8.mjesta smo igrali sljedeće utakmice:
Rumunija – BiH 60:42 (slijedi borba za plasman na 7.mjesto)
BiH – Danska 65:61 (osvojemo 7.mjesto na prvenstvu)

Na prvenstvu je učestvovalo 20 reprezentacija svrstanih u 4 grupe od po 5 timova-prva faza (A, B, C, D).
Plasman u drugu fazu takmičenja izborile se prve dvije ekipe iz 4 grupe (formirale su dvije grupe, E i F, sa po 4 ekipe). Ekipe plasirane na 3. i 4. mjesto borile su se za plasman od 9. do 16. mjesta (formirane dvije grupe sa po 4 ekipe). Posljednoplasirane ekipe formirale jednu grupu gdje će na osnovu plasmana u grupi biti plasirane od 17. do 20. mjesta.
Prvenstvo završava danas, a u finalu igraju Slovačka i Latvija u 19,30 sati.