Info

U FBiH od raka godišnje oboli 60 djece: Roditeljska kuća u Sarajevu popunjena, u 2025. trebat će više od 200.000 KM

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

Udruženje “Srce za djecu oboljelu od raka” ove godine puni 22 godine rada, a kroz udruženje do sada su prošli deseci hiljada mališana.

Roditeljska kuća u Sarajevu, jedna od dvije (zajedno sa Roditeljskom kućom u Tuzli), koja se nalazi u sastavu Udruženja, ove sedmice ima popunjene kapacitete, kaže Jasna Vatreš, socijalna radnica, dodajući da je svih 10 apartmana zauzeto.

– Djeca su sa područja cijele Federacije BiH, iz Breze, Velike Kladuše, Konjica, Cazina, Zavidovića, Zenice, Mostara… Pored roditeljske kuće u Sarajevu, u sastavu Udruženja je i Roditeljska kuća u Tuzli gdje se smještaju djeca sa područja Tuzlanskog kantona, Brčko distrikta i istočnog dijela entiteta RS – navodi Vatreš.

Ističe da godišnje od malignih bolesti oboli između 55 i 60 djece. Najčešći karcinomi su leukemije, koje se najuspješnije i liječe, a potom slijede limfomi, solidni i tumori centralnog nervnog sistema te koštani tumori.

Vatreš kaže da, kada je riječ o pedijatrijskom uzrastu, postotak izlječenja malignih bolesti je visok i kreće se od 80 do 85 posto.

– U posljednje vrijeme djeca obolijevaju i od karcinoma jetre te nekih drugih malignih bolesti koji su do sada bili isključivo u vezi s odraslom populacijom – naglašava Vatreš.

Petnaesti februar je Međunarodni dan djece oboljele od raka. Vatreš kaže kako je ove godine obilježavanje tog važnog datuma usmjereno na praćenje posljedica liječenja djece.

– Djeca kad završe bolničko liječenje u svom pedijatrijskom dobu, kada prođu krizne godine, nekako se gube. Neko nastavi obavljati redovne kontrole, druga djeca smatraju, odnosno njihove porodice smatraju da je dovoljno, nakon što su završili liječenje na Pedijatriji da prestanu kontrole i praćenje. Nažalost, liječenje malignih bolesti je dugotrajno i ostavlja određene posljedice koje se mogu prevenirati ako se na vrijeme prati njihov rast i razvoj te određene promjene na tijelu koje mogu ukazivati na to da su posljedica liječenja. To se radi u cilju sprečavanja pojave sekundarnih tumora ili nekog neurološkog i endokrinološkog oboljenja. Cilj nam je to vratiti u sistem da on prepozna djecu koja su se liječila i izliječila – naglašava Vatreš.

Govoreći o aktivnostima tokom vikenda Vatreš kaže kako je za subotu predviđeno druženje u Roditeljskoj kući u Tuzli gdje će biti organizirana predstava sa djecom koja su se izliječila ili koja su pri kraju sa liječenjem.

– Za nedjelju je predviđena svečana akademija na koju smo pozvali djecu koja su završila liječenje. Imamo više od 400 prijavljenih gostiju, a to su djeca i njihove porodice sa kojima ćemo zajedno slaviti život – ističe Vatreš.

U ovom mjesecu mnoge škole i organizacije same su se dosjetile da u svojim lokalnim zajednicama organizuju akcije šišanja i dobrovoljnog prikupljanja krvi.

– Pozivaju svoje učenike i sugrađane da dođu i doniraju kosu i krv i time učine dobro djelo – navodi naša sagovornica.

O finansiranju Roditeljske kuće i projekata koji se provode Vatreš kaže da je u posljednjih nekoliko godina ono stabilno, te da je potrebno otprilike 200.000 KM.

Zbog inflacije i stalnog rasta cijena dodaje da će u 2025. godini taj iznos biti veći.

– Određene vlade, kantoni, gradovi i općine prepoznali su značaj Roditeljske kuće. Naravno, ne želim zaboraviti i društveno odgvorne kompanije, ali i pojedince od kojih redovno dobijamo novčanu pomoć. Naš cilj je stalno unapređivanje usluga djeci koja borave u Roditeljskoj kući, a mislimo da smo svojim radom opravdali njeno postojanje na način da nijedna institucija i kompanija ne trebaju razmišljati da li je novac otišao u prave ruke – kazala je Vatreš.

Autor: faktor.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo