Info

U BiH se od akutnog infarkta srca i dalje najviše umire; Jahić: Pacijent sa bolom u grudima ne može biti u čekaonici

Primaj prvi vijesti na viber - besplatno - PRIJAVI SE NA OVOM LINKU
Podijeli ovu vijest:

U posljednjih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini je u odnosu na raniji period otvoreno više zdravstvenih centara u kojima se izvode interventne kardiloške procedure, prije svega koronarografija i implantacija koronarnog stenta.

To znači da su pacijentima sada daleko dostupnije usluge urgentne koronarografije koja se indicira kada se sumnja na akutni infarkt srca.

No i pored toga, prema riječima prof. dr. Elmira Jahića, kardiologa, i dalje je ubjedljivo na prvom mjestu pojedinačno uzrok smrti u BiH akutni infarkt srca, te da se generalno nešto manje od 50 posto svih umrlih odnosi na kardiovaskularne bolesti dok je svjetski prosjek 29 posto.

– Nažalost, značajno smo iznad svjetskog prosjeka. Postoje zemlje u kojima je udio ukupne smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti 20 posto, što nam pokazuje da se ova bolest može puno uspješnije prevenirati, na vrijeme dijagnosticirati i puno uspješnije liječiti. To je naravno stvar zdravstvenog sistema u BiH. Pored toga što postoje interventni kardiološki centri, angio sale u kojima se vrše procedure koronarografije i ugradnje stenta, vrlo je važno da zdravstveni sistem funkcionira adekvatno i da se pacijenti na vrijeme prepoznaju u zavodima hitne medicinske pomoći – navodi Jahić.

Pacijent koji dođe sa bolom u grudima, kako kaže Jahić, ne može čekati dva, tri sata u čekaonici ambulante, nego mu se u roku od 10 minuta mora uraditi EKG, a potom ga hitno uputiti u interventni kardiološki centar da se uradi koronarografija i ugradio stent kako ne bi došlo do značajnog oštećenja srčanog mišića koji je posljedica infarkta.

– Puno se još toga mora popravljati i u velikim centrima kao što su Sarajevo, Tuzla, Mostar, Banja Luka. S druge strane, postoje sredine u kojima pacijentima još uvijek nije dostupna ova vrsta zdravstvene usluge, kada govorimo o tzv. “zlatnom satu”, periodu nakon ozbiljne povrede ili akutnog medicinskog događaja, tokom kojeg su brza intervencija i transport ključna za opstanak pacijenta ili sprečavanje dugoročnih posljedica. To su Unsko-sanski kanton, Zeničko- dobojski, Srednjobosanski kanton… Pacijenti iz tih sredina i dalje mogu dobiti samo elektivne usluge. Puno je još prostora za rad na uvezivanju zdravstvenog sistema kako bismo smanjili smrtnost od akutnog infarkta s jedne strane i negativnih posljedica nakon srčanog udara s druge strane – istakao je Jahić.

Autor: faktor.ba



Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez navođenja izvora i bez dozvole. Vlasnik materijala su Agencija za promociju PRmedia s.d. i portal Zenicablog, osim ako nije navedeno drukčije.

Kontakt sa portalom Zenicablog možete ostvariti:
email: [email protected]
Viber poruke: +387 60 355 8888
Facebook Inbox: https://www.facebook.com/Zenicablog/
Twitter: https://twitter.com/Zenicablog2010

PARTNERI ZENICABLOGA:

Zadnje objavljeno

Promo