Sparsima tri, Livnu dvije titule

Završena liga mladih KS BiH 2014/2015. Sparsima tri titule prvaka, a Livnu dvije. ŽKK BH Start poražen u polufinalu od ŽKK Livno, pobjednika kod kadetkinja. Ovog vikenda, 20. i 21.juna 2015.godine, u Sarajevu je odigrana završnica Lige mladih Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine za sezonu 2014/2015. Utakmice su igrane u dvorana 1 i 2 KSC Skenderija i to u pet kategorija: U18, U16 i U14 (za muškarce), te U18 i U16 (za žene).

Zeničko-dobojski kanton predstavljale su samo kadetkinje (U16) ŽKK BH Start iz Zenice, koje su poražene u polufinalu od ŽKK Livno (46:41), koje su i pobjednice u kadetskoj konkurenciji. Potvrđena je dominacija KK Spars iz Sarajeva u sve tri kategorije (juniori U18, kadeti U16 i pioniri U14) u muškoj konkurenciji, te ŽKK Livno u ženskoj konkurenciji u obje kategorije (juniorke U18 i kadetkinje U16).
Donosimo rezultate finalnih utakmica:
JUNIORKE (U18), ŽKK Livno – ŽKK Play off Sarajevo 60:39;
KADETKINJE (U16), ŽKK Livno – ŽKK „Trebinje 03“ 55:39;
JUNIORI (U18), KK Spars Sarajevo – KK Igokea Aleksandrovac 105:39
KADETI (U16), KK Spars Sarajevo – KK Partizan TS Banja Luka 78:49
PIONIRI (U14), KK Spars Sarajevo – KK Rookie Banja Luka 73:49

Kadetkinje ŽKK BH Start iz Zenice pružile su u polufinalu završnice prvenstva dostojan otpor prvakinjama iz ŽKK Livno, koje nisu doživjele nijedan poraz u ligaškom dijelu takmičenja. Košarkašice Livna su porazile BH Start rezultatom 46:41 (Livno je u finalu porazilo ekipu „Trebinja 03“ sa 55:39, nap.a.).
Livno je protiv BH Starta bolje otvorilo meč i dobilo prvu četvrtinu igre rezultatom 14:12. Na poluvremenu su imale prednost od dva poena, a rezultat je glasio 24:22. Dobijaju i treću četvrtinu meča 12:9 i na ulasku u posljednjih deset minuta su imale prednost od pet poena. Rezultat je glasio 36:31. Do kraja su uspjele zadržati prednost i osigurati trijumf. Najefikasnija igračica u redovima pobjedničkog tima je bila Gabrijela Visković sa 18 poena, dok je Andrea Krišto ubacila 15 poena i imala 8 skokova. Kod BH Starta najbolju partiju upisala je Eni Nizamić sa double-double učinkom. Imala je 22 poena i 12 skokova.

Nakon što su završeni svi finalni dueli, uručene su medalje za sve ekipe, pehari najboljima i nagrade za najkorisnije igrače Prvenstva Bosne i Hercegovine u svim uzrastima.
Popularno nazvanu nagradu MVP uručio je generalni sekretar našeg Saveza Harun Mahmutović.
Nagradu za najkorisniju igračicu u kadetskom uzrastu kod djevojčica je dobila Dragana Domuzin, u kategoriji juniorki dobila je Jovana Marković.
Nagradu za najkorisnijeg igrača u muškoj kategoriji pionira dobio je Deni Radak, dok je u kadetskoj konkurenciji ovu nagradu dobio Emir Čerkezović.
Nagradu za MVP – a u juniorskom uzrastu dobio je Jasmin Jakupović.