Solidan nastup zeničkih šahista na „1. TEŠANJ OPEN 2018“

Solidan nastup zeničkih šahista na „1. TEŠANJ OPEN 2018“ – U nedjelju je u Tešnju je odigran 1. Međunarodni rejting šahovski turnir „1. Tešanj Open 2018“. Organizator je bio Elmedin Huremović, a igralo se u OŠ “Huso Hodžić“ u Tešnju. Učestvovalo je 114 takmičara, među kojima su bila dva velemajstora (GM), 6 FIDE majstora (FM) i 3 Internacionalna majstora (IM). Takmičari su bili iz BiH, Danske, Crne Gore, Srbije i Švicarske.

Prvo mjesto je osvojio IM Dušan Lekić iz Crne Gore sa 7,5 poena, drugi je bio FM Bojan Maksimović (BiH) sa 7,0 poena, a treći velemajstor Dalibor Stojanović, takođe sa 7,0 poena, ali sa nešto slabijim dodatnim kriterijima. Interesantno je napomenuti da je osam šahista osvojilo po 7,0 poena, ali o redosljedu su odlučili dodatni kriteriji.

Na turniru je nastupilo i nekoliko šahista iz Zenice, a najbolje se plasirao Goran Trkulja na 7.mjesto sa 7,0 poena, kao i drugoplasirani. Veliki uspjeh postigao je mladi Zeničanin Faris Čunjalo, koji je osvojio 6,5 poena i plasirao se na 10.mjesto među nagrađene. Od ostalih Zeničana Jasmin Beširević je osvojio 6,0, mladi Dino Marković 5,5, Ahmed Karalić 5,0, Samir Bajrić 5,0 poena i t.d.

Sistem takmičenja bio je Švicarski, 9.kola FIDE-varijanta, zajednički turnir za igračice i igrače. Tempo igre bio je 15 minuta. Turnir će se rejtingovati za Rapid rejting listu FIDE. Nagradni fond iznosio je 890 KM, za 10 prvoplasiranih u rasponu od 200 do 10 KM + specijalne nagrade (Najbolje plasirani po rejtingu, najbolje plasirana šahistkinja, najbolji kadet…)

Direktor turnira bio je Elmedin Huremović, glavni sudija Sejfudin Miskić IA, sudija i operater Belmir Miskić (obojica iz Zenice).